Trend czasów koronawirusa – wielki przegląd maseczek

3
986
trendy covid maseczki
fot. pixabay.com

Niektórzy wierzą, że powinni dla bezpieczeństwa własnego i swojego otoczenia zakrywać usta i nos. Inni robią to po to, by nie mieć problemów z prawem lub oburzonym społeczeństwem. Niezależnie od opinii, maseczki od roku towarzyszą nam wszędzie i stały się najmodniejszym dodatkiem. Tak jak my, nie miały wyjścia.

Medyczna perfekcja

Najprostsze i wygodne rozwiązanie to maseczki jednorazowe. Teraz dostaniemy je już w każdej aptece, podczas zakupów spożywczych w markecie lub w sklepach internetowych. Występują w wielu kolorach jak czarny, niebieski, biały czy fioletowy. Coraz częściej kupić można także takie ze wzorami, co niejednokrotnie czyni z nich zabawny gadżet.

Wśród maseczek jednorazowych możemy wyróżnić te jakości medycznej i zwykłe oraz o różnej przepuszczalności drobinek w powietrzu. Tak samo, jak na typ filtrów do maseczek wielorazowych, należy zwrócić na to uwagę, by maseczka odpowiadała naszych potrzebom, niezależnie od warunków środowiska.

Są rozwiązaniem, które przypadło do gustu szczególnie tym osobom, które obawiają się o stan swoich dróg oddechowych podczas wielogodzinnego używania maseczek. W ciepłym, wilgotnym powietrzu rzeczywiście nie jest trudno o rozwój grzybów, którymi później zmuszeni jesteś oddychać. Zmienianie, pranie i dezynfekowanie maseczek jest natomiast czasochłonne, a te zużyte musimy nosić w torbie aż do czasu dotarcia z powrotem do domu, więc drobnoustroje wciąż się mnożą i przenoszą.

maseczka jednorazowa
fot. pixabay.com

Dla osób pracujących w home office nie jest to dużym utrapieniem, ale przy ciągłym kontakcie z ludźmi w pracy, staje się utrapieniem. Jednorazowe maseczki nie są może ekologiczną alternatywą, ale przy częstych kontaktach z ludźmi, szczególnie z grup o dużym ryzyku zarażenia wirusem oszczędzą dodatkowych trosk.

Opowie mi Twoja maseczka

Zakrywanie połowy twarzy, której na co dzień używaliśmy do formułowania przekazów niewerbalnych, bywa frustrujące. Dlatego wielu producentów maseczek ochronnych nadaje im spersonalizowany charakter. Choć nasza pełna tożsamość i emocje pozostają w ukryciu przed światem, możemy pokazać, co myślimy, jacy jesteśmy lub co lubimy na skrawku materiału. Osobowość wypisana na twarzy – całkiem dosłownie.

Możliwości są ogromne. Wybór maseczek z nadrukami ze świata polityki, popkultury, sztuki i takich z dość tradycyjnym wzornictwem nieustannie się poszerza. Najwięcej tych produktów możemy znaleźć na takich portalach jak Etsy lub Allegro, ponieważ powstają w małych nakładach w przydomowych pracowniach. Dzięki temu możemy liczyć na pełną personalizację. Praktyczny prezent do 50 zł być może niedługo zmieni swoje oblicze z kubków na maseczki handmade.

Poza niepowtarzalnym zewnętrzem maseczki nie bez uwagi pozostają czynniki społeczne. Osoby, które obecnie zajmują się wytwarzaniem maseczek w warunkach domowych, często są tymi, którzy ucierpieli przez kryzys gospodarczy spowodowany pandemią. Ponadto maseczki z materiału i z kieszonką na filtr zachowują równą skuteczność bez negatywnego wpływu na środowisko.

wielorazowe maseczki we wzory
fot. pixabay.com

Na rynku pojawią się tez naprawdę niezwykłe przedmioty codziennego użytku, a jednym z nich jest przedstawiony w ostatnim czasie prototyp maseczki ochronnej z Harry’ego Pottera zaprezentowany przez Stefanie Hook. Jak sama mówi, chciała wnieść do życia trochę magii i zdecydowanie jej się udało. Maseczka pod wpływem ciepła wydychanego powietrza z czarnego koloru zmienia się ze fragment Mapy Huncwotów. To lepsze niż elektroniczne nowinki, a dla każdego fana tego uniwersum taka maseczka stanie się idealnym prezentem na każdą okazję.

Hit krajów wschodnich

Wśród kobiet noszących na co dzień tradycyjne okrycie głowy, czyli przede wszystkim muzułmanek, maseczki szybko zaczęły ujawniać, jak bardzo są kłopotliwe. Ich chusty, niezależnie od sposobu wiązania, ściśle przylegają do głowy, zakrywając linię włosów i uszy. To sprawia, że noszenie, a szczególnie zmiana maseczki w miejscach publicznych jest bardzo kłopotliwe.

Modelka Halima Aden rozwiązała ten problem, projektując linię maseczek ochronnych zakładanych na chustę i to w pasującym do niej kolorze. Zestawy, na które składa się hidżab i maseczka ochronna dostępne są kilku pięknych pastelowych kolorach, które wymieniane są jako trend modowy na 2021. Niewykluczone, że przy trwających mrozach niedługo wszyscy zaczniemy nosić maseczki na okryciu głowy, tylko po to, by nie wystawiać się na działanie niskich temperatur.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here