Drobne AGD do kuchni – co kupić, jak wybierać?

1
987
drobne agd do kuchni jak wybrać
fot. pexels.com

Przez ostatni rok wiele Polaków wróciło do gotowania w domu, więc coraz bardziej dbamy o dodatkowy sprzęt w naszej kuchni. Jak wybierać urządzenia AGD by służyły nam latami?

Kuchenka mikrofalowa

Zalety kuchenki mikrofalowej docenialiśmy nawet w szybkim pędzie życia przed pandemią, ale najnowsze modele pozwalają nie tylko na podgrzewanie i rozmrażanie posiłku, a także na przygotowywanie pełnowartościowych potraw. Aby gotować w kuchence mikrofalowej, powinna mieć ona jak najwyższą moc, dzięki czemu realnie zaoszczędzimy czas. Powszechnie dostępne na rynku urządzenia mają około 800 W, te najlepsze i najbardziej efektywne 1000-1100 W.

Moc urządzenia ma wpływ na większy pobór prądu, ale w krótkim czasie, więc przy wysokiej klasie energetycznej jego zużycie może okazać się mniejsze. Dla pełnego komfortu użytkowania kuchenki mikrofalowej warto wybrać taką o intuicyjnym wyborze programów skonfigurowanych automatycznie. Nie będziemy musieli zastanawiać się, na jaką intensywność ustawić sprzęt i ile czasu będzie najwłaściwsze. Urządzenie zrobi to za nas. Wszystkim fanom potraw z grilla polecamy natomiast modele, które zawierają w sobie taką funkcjonalność. Pozwolą delektować się ulubionymi posiłkami bez ubrudzonych rąk i uciążliwego do rozpalenia węgla.

Czajnik

Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykaną wersją w polskich domach był czajnik stawiany na kuchence. Z racji rosnącej popularności kuchenek elektrycznych rozwiązanie to stało się jednak stratą energii, a wygodny czajnik to ponadto świetny elektryczny gadżet do kuchni dla wszystkich, który w szybkim tempie życia zapominają o wstawionej wodzie i spalili już niejedno urządzenie.

W domowej kuchni lub biurze na wybór czajnika wpływ ma przede wszystkim jego moc, która określi czas potrzebny na zagrzanie wody do temperatury 100 stopni. Optymalną wartością w codziennym użytkowaniu ok. 2000 W. Na zagotowanie 1 litra wody przy takiej mocy poczekamy około 3 minut, co jest całkowicie akceptowalnym czasem nawet w wirze codziennych zajęć.

jak wybrać czajnik
fot. pixabay.com

Drugą cechą, na jaką wrócimy uwagę przede wszystkim w przypadku licznej rodziny, jest pojemność czajnika. Wizja kłótni o gorącą wodę na herbatę lub oczekiwania na kolejną partię każdego poranka, nie jest zachęcająca. Na rynku znajdują się na szczęście czajniki elektryczne o pojemności 2,5 czy 3 l. Z takiej porcji wody przygotujemy aż 10 sporych kubków herbaty lub kawy, co wystarczy również w przypadku organizacji imprezy wśród przyjaciół lub rodziny.

Jeśli poszukujemy bardziej mobilnego urządzenia np. na wyjazdy lub do akademika, sprawdzą się te niewielkie (nawet jedyne 0,5 l) i składane czajniki. Silikon, z jakiego wykonana jest część mieszcząca wodę, został wyprofilowany w taki sposób, by można było złożyć czajnik na płasko i zapakować do walizki lub plecaka. Prezent do 100 zł dla podróżnika, szczególnie gdy dodatkowa wtyczka umożliwia podłączenie przez samochodową ładowarkę.

Możesz też postawić na design, by niepozorny czajnik stał się modnym dodatkiem do domu. Nieszablonowe opakowanie znanej funkcjonalności sprawi, że docenimy jego obecność w kuchni. Takie niezwykłe rzeczy codziennego użytku proponuje, chociażby firma Casa Bugatti. W modelu VERA kształt sam w sobie przywodzi na myśl dzieło sztuki, a do tego pokrywa go skóra.

Toster lub opiekacz – jakie wolisz kanapki?

Wyskakujące kanapki rodem z amerykańskich komedii romantycznych? Niewielki pionowy toster może Ci je zapewnić w mniej niż 5 minut. Szybko odświeżymy dzięki niemu także pieczywo z wczoraj. Budowa takiego tostera utrudnia jego dokładne czyszczenie, dlatego powinien być używany jedynie do chleba bez dodatków, w tym masła czy margaryny. Chrupiące grzanki możemy zapełnić dodatkami dopiero po podgrzaniu.

toster czy opiekacz
fot. pixabay.com

Z tego powodu wybór wśród wielbicieli różnorodnych potraw z chrupkim pieczywem w roli głównej często pada na bardziej wielofunkcyjne opiekacze. Ich wadą jest czas, jakiego potrzeba by otrzymać swoje tosty. Dzieje się za sprawą różnic w konstrukcji. Opiekacz nagrzewa dwie sporej wielkości płyty, a pionowy toster tylko metalową siatkę otaczającą kromki. Bez problemu włożymy do niego jednak ser, mięso czy pomidory, a posmarowana masłem powierzchnia szybko się zarumieni.

Wielu modeli możemy także używać jako grill i gofrownicę z racji wymiennych płyt, ale nawet w przypadku prostych urządzeń zastosowań nie da się zliczyć. Miękki camembert, przygotowany bez tłuszczy filet rybny lub mięsny i hot dogi w ciepłej bułeczce to tylko niektóre z posiłków, które możesz przygotować w tym urządzeniu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here