Zabawki dla dzieci, które warto kupić

3
1212
jakie zabawki dla dziecka
fot. pixabay.com

Krążąc wśród alejek wypełnionych po brzegi świecącymi zabawkami łatwo się zagubić. Jakie zabawki wybrać dla dziecka, by zadbać o jego rozwój i miło spędzony czas? Przedstawiamy najlepsze zabawki dla dzieci w każdym wieku.

Od kiedy zabawki dla dziecka?

Na rynku znajdziemy nawet zabawki 0+, czyli od pierwszych dni życia, wśród tych dla półroczniaków wybór jest już ogromny, ale od kiedy tak naprawdę dziecko potrzebuje zabawek? Od niektórych osób starszych usłyszymy, że przecież kiedyś nikt nie kupował dziecku tylu zabawek, ale to one dają dziecku możliwość odkrywania świata i poznawania możliwości swojego ciała w bezpieczny sposób. Zabawki kontrastowe dla noworodków sprawią, że mózg już zacz nie kojarzyć konkretne kształty, często z mową rodzica, gdy o nich opowiada. Ich różnorodność to różne bodźce stymulujące dziecko. Nawet dorosły nie chciałby przecież godzinami patrzeć na jedną grzechotkę. Wybierając wyprawkę dla dziecka, nie zapominajmy więc o tym, że już maluszki chcą umilać sobie czas. To też idealny prezent dla nowego członka rodziny.

Zabawki edukacyjne i sensoryczne

Zabawki dla 2 latka uczą już konkretnych czynności, jakie będzie wykonywał w codziennym życiu i w szkole. Myślenie o nauce pisania, gdy dziecko uczy się nazw zwierząt, wydaje Ci się absurdalne? Nic bardziej mylnego. To wtedy zaczyna się usprawniać koordynacja ręka – oko oraz rozwijają się umiejętności manualne: chwytanie małych przedmiotów, wodzenie palcem po kształcie. To one odpowiadają za to, jak szybko dziecko nauczy się pisać, rysować i wycinać.

zabawki edukacyjne układanki
fot. pixabay.com

Jakie zabawki edukacyjne są najlepsze?

  • Do rozwoju manualnego – drobne (dostosowane do wieku) elementy, które należy przekładać wg własnej inwencji lub zgodnie z prostą, rysunkową instrukcją np. układanka mozaika, Granie w Nawlekanie lub Nawlekaj, Nie Czekaj od wydawnictwa Alexander
  • Pamięciowe – do takich zabaw mogą posłużyć popularne wierszyki lub gra memo. Bardziej ambitni rodzice mogą wypróbować karty i plansze edukacyjne (kupione lub zrobione samodzielnie) z zakresu, przyrody, biologii ludzkiego ciała, znaków drogowych, cyfr, liter itd. Pamiętajmy, by podkreślać charakter zabawy i poprawnie określić możliwości dziecka. Starszaki mogą korzystać z takich kart podczas nauki słówek z języków obcych.
  • Logiczne – zagadki, labirynty, albo zabawa w ciepło-zimno może skutecznie stymulować dziecko w tej dziedzinie, ale trochę czasu dla siebie zyskamy dzięki łamigłówkom przestrzennym lub układankom. Koniecznie dopasujmy je do wieku i umiejętności dziecka, aby nie zniechęcić go do dalszego rozwoju.

Do zadań specjalnych – zabawki do ogrodu, kąpieli i w podróży

Bycie rodzicem jest to ogromne wyzwanie i nie zmienią tego nawet mamy – influencerki. W trudnych momentach zabawki dla dziecka dają nam możliwość chwili wytchnienia, a dziecko uczy się spędzać czas sam ze sobą.

W drodze i natychmiast – zabawki awaryjne

Ukochana przytulanka może uśmierzyć ból i strach, gdy dziecko jest chore lub w nowych sytuacjach, ale nie jest jedyną opcją. Awaryjny zestaw zabawek dla dziecka musi spełniać kilka cech. Zabawki małe, ciekawe i tanie nadają się najlepiej do tego zadania, bo łatwo je przetransportować, szybko zajmują i w razie zgubienia nie będzie to duża strata dla domowego budżetu. To nie tylko pluszaki. Zajmująca miniukładanka logiczna albo ciekawa książka również sprawnie zajmą malucha. Bardziej kreatywni rodzice mogą skierować do zadań specjalnych wesołą pacynkę. To ten zestaw będzie się sprawdzał także w podróży.

zabawki dla dzieci do ogrodu
fot. pixabay.com

W wodzie i wśród zieleni

Podczas zabaw na powietrzu dziecku przydadzą się akcesoria pozwalające mu na interakcję z otoczeniem – zbieranie interesujących przedmiotów, kopanie w ziemi, piasku, liściach czy grabienie trawy to najpopularniejsze zabawy maluchów na zewnątrz. Przydadzą się więc liczne naczynka, foremki, łopatka i grabki. W ciepłych miesiącach na podwórko może przeprowadzić się wóz strażacki z działającym wężem, wanienka dla lalki i tym podobne zabawki, które uwzględniają rozsądne użycie wody. Pamiętajmy także o tym, że dziecko na dworze bawi się niemal tak samo jak w domu, więc przyda mu się kilka oddelegowanych do brudzenia zabawek z każdej ważnej kategorii. Do kąpieli zestaw będzie podobny – kilka pojemników do przelewania, pływające pojazdy i morskie zwierzątka, jeśli czas ten wykorzystamy na edukacje i zrozumienie podziału ekosystemów.

Top 5 najlepszych zabawek dla dzieci

  1. Klocki – konstrukcyjne, drewniane lub z plastiku. To zabawka dla dzieci w każdym wieku. Każde klocki, jakie wybierzesz, wymagają nieco innych ruchów rąk, więc nigdy nie ma ich za wiele.
  2. Układanki – zajmują na długo, pobudzają do myślenia przestrzennego oraz zrozumienia poszczególnych kategorii. Uczą rozpoznania kształtów, nawet tych bardzo skomplikowanych. Niezależnie od tego czy są to klasyczne puzzle, drewniana układanka czy bardziej wymyślne formy, dziecko będzie zachwycone.
  3. Pojazdy, samochody – niegdyś konie i wozy, potem pociągi a na końcu samochody wszelkiej maści. Tak jak cieszą dorosłych, pojazdy i ich imitacje zajmują dzieci. W późniejszym okresie największą popularnością cieszą się funkcjonalne maszyny, bo zabawa może być z ich udziałem dużo bardziej rozbudowana.
  4. Lalki i figurki – odgrywanie scenek z życia codziennego, z bajek lub z wyobraźni pomaga dzieciom zrozumieć sens danych sytuacji, wypowiedzi czy ludzkich zachowań. Dlatego od wieków zabawki dla dzieci imitujące ludzi i zwierzęta cieszą się taką popularnością. Poza tym… kto nie chciałby choć przez chwilę sterować lwem czy tygrysem?
  5. Książki – odpowiednik telewizyjnych bajek sprzed lat, zawsze aktualny, bezpieczny prezent dla dziecka w każdym wieku. W pierwszych latach wymaga od rodzica uwagi i wsparcia, przez co wzmacnia więź z dzieckiem.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here