Klocki dla dziecka – jakie wybrać

0
907
klocki dla dziecka jakie wybrać
fot. pixabay.com

Podstawowe wyposażenie każdego pokoju malucha. Niedługo po skompletowaniu wyprawki  szukamy już idealnego prezentu dla małych, ciekawych świata rączek. Producenci klocków nie ustają w dążeniu do coraz lepszych wersji popularnej od lat zabawki. Jakie są najpopularniejsze klocki wśród najmłodszych i w które nowości warto się wyposażyć?

Klocki drewniane – zabawa od pokoleń

Różnorodne bryły w wielu barwach były już w pudelkach naszych dziadków. Budowanie z drewnianych klocków wymaga cierpliwości i precyzji, bo jedynym spoiwem jest równowaga pomiędzy elementami. Są za to niezastąpione dla dzieci, które jeszcze nie radzą sobie ze spinaniem innych typów klocków oraz w potyczkach z małymi rączkami lub rozpędzoną ciężarówką.

W ostatnim czasie pojawiły się w pełni ekologiczne wersje drewnianych klocków, co jest tak naprawdę powrotem do ich pierwotnej wersji — bez kolorowych farb. Jeśli jednak zależy nam na tym, by barwne budowle były stale obecnym dodatkiem w domu, można wybrać klocki malowane biodegradowalnymi, naturalnymi barwnikami.

drewniane klocki
fot. pixabay.com

Dla malucha i nie tylko — klocki wafle

Klocki wafle kojarzy pewnie każdy rodzic malucha, który szukał dla niego bezpiecznej zabawki, a jeśli jeszcze nie trafiłeś na ten prosty system konstrukcji to najwyższy czas. Te plastikowe klocki dla dzieci przypominają kratkę lub właśnie wafel, od którego wzięła się ich potoczna nazwa. Duży rozmiar i wyraziste kolory, a także łatwość montażu ułatwia zabawę najmłodszych, ale na tym przygoda z klockami się nie kończy. Wraz z rozwojem manualnym dziecka można dokupować bardziej skomplikowane części (np. koła i osie) lub wafle w wersji mini, czyli ok. 4 razy mniejsze klocki.

Są stabilne nawet wtedy, gdy powstające bryły mają futurystyczne kształty, a ich wykonanie jest niemal identyczne jak piłeczek w basenach, odróżnia je tylko kształt. To bardzo wszechstronne narzędzie do konstruowania własnego świata. Z wafli szybko powstaną domy i wieże, zagrody dla zwierząt lub rampy dla samochodzików. Jeśli w domu zrobi się natomiast zbyt dużo zabawek, te klocki łatwo możemy przerobić na zabawkę kąpielową (unoszą się na wodzie) lub do ogrodu.

Lego i Duplo – klocki do budowy własnego świata

Klocki lego już prawie od wieku królują w pokojach dziecięcych na całym świecie. Ich prototypy wykonane były z drewna, ale twórca szybko doszedł do wniosku, że tworzywo dużo lepiej nadaje się do tego zadania. Tak powstały niewielkie kolorowe cegiełki, z których można stworzyć niemal wszystko. Obecnie zafascynowanie dziecka budowaniem z klocków lego daje mu pole do popisu i hobby na długie lata. Nie ukrywajmy tego, że najbardziej ambitne budowle z lego powstają właśnie dzięki zaangażowaniu dorosłych.

Ogromną zaletą klocków Lego jest to, że ich projektanci nadążają za wszystkimi trendami w świecie bajek i gier, więc niezależnie od tego, na jakim punkcie oszalało ostatnio Twoje dziecko, z pewnością zajmiesz je zestawem klocków, bez monitora. Różnorodność elementów daje też ogromne możliwości kreatywnej pracy samego dziecka. Jak i kiedy zacząć? Lego w swojej ogromnej kolekcji posiada nawet zabawki dla dzieci 0+, a później wiele zestawów Lego Duplo – większego kuzyna Lego, którego łatwiej złapać niewielką, niewyrobioną jeszcze rączką.

klocki lego
fot. pixabay.com

Klocki konstrukcyjne dla młodych architektów

Na rynku zabawek dla dzieci pojawiają się coraz to nowe projekty nowoczesnych klocków. Znajdziemy wśród nich ekologiczne alternatywy wykonane z drewna, kartonu lub tworzyw biodegradowalnych oraz wiele różnych kształtów plastikowych klocków. Wśród najciekawszych projektów ostatnich lat wymienić należy:

  • Słomki/patyczki z łącznikami. Ciekawą ich odmianą (działanie nieco w drugą stronę) są klocki Joinks
  • Klocki Reko – różnego rodzaju płaskie, puste w środku wielokąty sczepiane ze sobą
  • Binabo – niewielkie elastyczne elementy w kształcie X wykonane z biomateriału. Umożliwiają nawet zrobienie piłki.
  • Deseczki z otworami i śrubki w komplecie, czyli budowanie jak w dorosłym świecie. Dostępne zarówno plastikowe jak i drewniane. W zestawach z kołami umożliwiają także tworzenie pojazdów od podstaw.
  • Magnetyczne klocki konstrukcyjne – płaskie płytki lub patyczki i łączące je kulki. Łatwo łączyć różne zestawy ze sobą.
  • Cardblocks – kartonowe klocki zrobione z miłości dziadka do wnuczki. Samemu składamy, budujemy i ozdabiamy klocki, przydadzą się kredki i mazaki.

Co jest w nich wyjątkowego? Przede wszystkim kształt i możliwości łączenia. To one sprawiają, że klocki stają się ciekawe dla najmłodszych recenzentów, zapewniając im także wszechstronny rozwój manualny, myślenia kreatywnego i planowania. Dziecko dostaje poszerzoną możliwość wyboru, co zbuduje, z czego i w jaki sposób. Wybór elementów konstrukcyjnych brzmi już jak zadanie dla managera w dużej firmie? Tak, to przygotowanie do dorosłości w kolorowy i wesoły sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here