Co warto kupować w strefie bezcłowej?

0
1323
co warto kupić w strefie bezcłowej
fot. pixabay.com

Dużo podróżujesz i spędzasz godziny w strefie bezcłowej w oczekiwaniu na transport. Drogie jedzenie i woda z racji braku wyboru to jedna z cech takich obszarów na mapach. Wiele przedmiotów kupujemy jednak taniej. Czy na pewno?

Wolne od podatku… Tylko czasami

Sklepy wolnocłowe uznajemy za pozbawione dodatkowych opłat za kupowane dobra, a nie jest to prawdą. Właściciele regularnie płacą podatek dochodowy, co musi zawierać się w cenie produktu. Trzeba też pamiętać, że wynajem lokalu na lotnisku nie należy do najtańszych. Wymienione opłaty, jakim obciążony jest właściciel, sprawiają, że narzucone cło nie zrobiłoby już większej różnicy cenowej, przynajmniej w przypadku większości produktów. Ponadto, aby realnie cieszyć się tańszymi zakupami, musimy wybrać się w daleką podróż lub z takie wrócić. Z opłacenia VAT będziemy zwolnieni jeśli podróżujemy poza granicę Unii Europejskiej. Za okazaniem karty pokładowej jesteśmy wtedy upoważnieni do nabycia towarów po niższej cenie.

Ostatnie pamiątki z podróży

Lotnisko jest ostatnim miejscem, gdzie turyści mogą się zaopatrzyć w drobne prezenty dla taty, mamy i reszty ciekawej świata rodziny. Zabawki dla dzieci, tematyczne gadżety, magnesy, torby i pocztówki mają więc doliczoną stosowną marżę, aby właściciel sklepu mógł sobie zarobić. Choć z zasady nie są to rzeczy tanie, porównując z podobnymi przedmiotami poza turystyką, na lotnisku zapłacimy nawet kilkakrotnie więcej, bo windowania stawek nie ogranicza konkurencja.

strefa duty free taniej na lotnisku
fot. pixabay.com

Do tej kategorii należy zaliczyć także słodycze, których cena na lotniskach powala z nóg. Często kupowany towar, dostępny powszechnie poza terenem lotniska to oznaka silnych potrzeb klientów, więc marżę można podnieść. Nawet za butelkę wody na lotnisku zapłacimy dwukrotność standardowej ceny.

Perfumy – zajęcie na spóźnione loty

Przemierzanie rozległych perfumerii strefy bezcłowej to ulubione zajęcie kobiet w trakcie oczekiwania na lot. Szczególnie urzekające są niewielkie flakoniki markowych perfum, jakich na próżno wypatrywać w popularnych drogeriach. Jeśli od dawna czekałaś na możliwość zakupu konkretnego zapachu, kupuj śmiało, ale impulsywne zakupy z myślą o oszczędności, to nie zawsze dobry pomysł.

Sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego, że myśląc o idealnym prezencie z podróży, często wybieramy perfumy i dbają o to, by zarobić jak najwięcej. Dostęp do Internetu może nas uchronić przed niepotrzebnym uszczupleniem domowego budżetu. Wystarczy, że sprawdzisz, w jakiej cenie dany zapach możesz kupić online. Zwracaj uwagę na objętości, którymi manipulują producenci, aby zwiększyć różnicę cen między sklepami.

Alkohol i papierosy za niewielkie pieniądze

Oszczędność na poziomie 70% możemy osiągnąć w przypadku zakupu popularnych używek, cło stanowi bowiem większość ich ceny. Nawet w tym przypadku warto kontrolować zakupy i nie dać się zwieść ogólnie panującym trendom. Wyższej klasy trunki często sprzedawane są w cenie regularnej mimo zwolnienia z podatku.  Produkty tytoniowe rzadziej mają narzuconą przez sprzedawców dużą marżę, ale oszczędności także są mniejsze. Nadal jest to jednak połowa ceny regularnej.

alkohol i tytoń w strefie wolnocłowej
fot. pixabay.com

Kupisz tylko na lotnisku

Niegdyś strefa wolnocłowa na międzynarodowych lotniskach była jedynym miejscem, gdzie bez problemu mogłeś kupić luksusowe towary w niskich cenach. Przez powszechne podróże, wejście Polski do UE oraz kulturę turystów wiele się zmieniło. Ceny mogą różnić się nieznacznie, a do zakupu bez opodatkowania nie wystarczają wakacje w Hiszpanii.

Zawieszenie pomiędzy krajami sprzyja niecodziennej atmosferze zakupów, ale nie bez znaczenia jest poszerzona o unikatowe produkty oferta sklepów. Choć ich sława jako miejsca zakupu niezwykłych przedmiotów codziennego użytku sięga czasów PRL-u, a nawet wcześniejszych okresów, częściowo nadal jest aktualna. Tylko w strefach wolnocłowych kupimy duże butelki alkoholi oraz ich rzadkie gatunki, miniaturowe, precyzyjnie wykonane flakoniki drogich perfum oraz cześć luksusowych prezentów i kosmetyków w wersji podróżnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here