Zaczynamy od wstawienia armatury i niezbędnych urządzeń, ale w łazience potrzebne nam też miejsce na przechowywanie kosmetyków, chemii i innych drobiazgów. Jak na niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystko, co niezbędne?
Zabudowane szafki
W przestronnych łazienkach większy mebel nie stanowi problemu. Może zostać zabudowany pod umywalką lub stanowić część wanny, ale jeśli nie zaprojektowałeś takiego rozwiązania na etapie wyboru armatury, nic nie szkodzi. Szafki do łazienki mogą też być osobnym meblem.
Do wyboru mamy wysokie i wąskie regały, które zaadaptują przestrzeń na wysokość. Z półek na większych wysokościach ucieszą się przede wszystkim rodzice, bo chemię lub elektroniczne nowinki można w nich schować poza dostępem małych rączek.
Inną formą, dobrze prezentującą się w większych wnętrzach, są niewielkie komódki z szufladami. Te węższe z powodzeniem zmieszczą się obok pralki lub w okolicach wanny.
Szersze, o rozmiarze podobnym do zabudowy pod umywalkę, dla zachowania lekkości w pomieszczeniu, powinny mieć więcej przestrzeni wokół. Jeśli pozwalają na to instalacje, w takim wypadku warto zastanowić się nad montażem drugiej umywalki na nowej szafce. Z pewnością przyda się przy większej liczbie członków rodziny.
Ostatnie wolne przestrzenie
W przeciętnej wielkości domu lub mieszkaniu, aby maksymalnie powiększyć pokój dzienny i sypialnie, łazienka traci wszelkie nadprogramowe metry kwadratowe. Wybór pralki o większej pojemności i wanna zamiast prysznica jeszcze bardziej ograniczają możliwości wstawienia szafek na przedmioty codziennego użytku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, producenci mebli i modnych dodatków do domu proponują wiele ciekawych rozwiązań, które mają przywrócić łazienkom styl i funkcjonalność.
Są to przede wszystkim metalowe lekkie półki wieszane nad pralką lub za ubikacją. Popularność i zainteresowanie projektantów wnętrz w ostatnim czasie zdobyły przede wszystkim te w loftowym stylu. Nie są to zamknięte bryły, więc nie dają wrażenia ogólnej ciasnoty. Wykonane z naturalnych materiałów koszyczki pomogą we właściwej organizacji. Ekologiczne alternatywy dla plastiku dodatkowo podnoszą standard wykończenia i ocieplają wnętrze.
Różnego typu półeczki, w tym te narożne lub płytkie szafki na odpowiedniej wysokości, przeznaczone do montażu na ścianie za toaletą, pozwolą wykorzystać nawet najmniejszą wolną przestrzeń. Decydując się na takie rozwiązania, nie powinno się zapychać ich jak miejsc magazynowych i pozostawić choć trochę gołej ściany. Żeby zapobiec powstaniu klaustrofobicznej przestrzeni, część drobiazgów można przechowywać na wewnętrznej stronie drzwi. Wieszaki na ręczniki, uchwyt na suszarkę lub miniaturowe pojemniki i organizery wieszane na drzwiach pozwolą zachować, choć fragment pustej ściany.
Organizacja łazienkowych różności
Wydaje się, że w łazienkach zawsze będą rzeczy, które sprawiają, że wnętrze traci na estetyce. Kosz na pranie, kubek na szczoteczki, niekiedy suszarka lub miska na pranie oraz nigdy niekończące się zapasy papieru toaletowego i środków chemicznych potrafią obrzydzić najstaranniej wykończone wnętrze łazienki. W naszym interesie jest jednak to, by zadbać o porządek w tym pozornym chaosie.
Montowane nad pralką szafki maksymalnie wykorzystują przestrzeń wzwyż, o ile pralka ładowana jest od przodu. To tam znajdzie się miejsce na brudną odzież oraz ręczniki i drobne akcesoria AGD do domu. Aby zapobiec obciążeniu wnętrza tak dużą konstrukcją, część stanowią w niej półki otwarte. Należy zadbać o to, by przechowywanie rzeczy prezentowały się na nich wzorowo.
W mieszkaniach z wyjątkowo niewielką łazienką warto przemyśleć kwestię przechowywania środków czyszczących w kuchni. To równie wygodnie, ponieważ blisko znajdą się także ściereczki i zakupiony odkurzacz. O starannie uporządkowane szczoteczki do zębów zadba dezynfekujący uchwyt, który przy okazji pozbędzie się też gromadzonych bakterii. Dobrze zastanów się też gdzie kupić perfumy następnym razem, a te w najładniejszych flakonikach wyeksponuj na maleńkiej półeczce obok lustra.
[…] opcją jest odpowiedni wybór mebli, tak gdzie stoi telewizor. Możemy go zasłonić np. zasuwaną szafką. Ważne jest jednak, by zadbać o właściwą wentylację urządzenia w takich […]
[…] cukru łatwiej jest wskazać na sklepowej półce i za wszystko obwiniamy słodycze. Prawdą jest, że te kupne zawierają go niemało, a w […]