Poradnik zakupowy – jaką wybrać pralkę?

0
1004
pralka

Pralka obecna jest już niemal w każdym domu. Podczas jej wyboru od nadmiaru funkcji i parametrów aż plączą się myśli. To nie jest takie trudne, gdy wiesz, czego potrzebujesz.

Najlepsze pralki – mnogość funkcji i wytrzymałość

Dobrą pralkę kupimy za około 2000 złotych, ale niektóre funkcje mają tylko te najlepsze modele. Z racji ograniczającego budżetu domowego, przy wyborze pralki trzeba wybrać to, co naprawdę jest nam potrzebne, biorąc pod uwagę kilka parametrów.

Rodzaj silnika

Jeśli zależy Ci na pralce, która będzie służyła przez lata, nawet mimo częstej eksploatacji, zwróć uwagę na silnik. Wśród tych obecnych w pralkach wyróżnia się dwa rodzaje silników, które różnią się między sobą głównie wytrzymałością i głośnością pracy.

Silnik szczotkowy

Znajdziemy go w tańszych modelach pralek z niższym okresem gwarancji (ok. 2 lata) ze względu na to, że szybko się zużywa. Jego kolejną wadą jest głośna praca (nawet do 85 dB), ale jego popularność na rynku wynika z niższej ceny.

Silnik bezszczotkowy

Inaczej nazywany inwerterowym, silnik bezszczotkowy to wyższej klasy napęd dla bębna pralki. Bardziej wytrzymały silnik mają oczywiście te droższe modele. W związku z brakiem szczotek zużywa się on znacznie wolniej. Możemy też liczyć na dłuższą gwarancję i cichszą pracę urządzenia.

Przez wzgląd na wirowanie, urządzenie to nigdy nie będzie bezgłośne, ale jeśli pracujemy z domu lub mamy małe dzieci, wybór pralki pracującej na jak najniższej liczbie decybeli może być istotny. Te z silnikiem inwerterowym, nawet podczas wirowania na wysokich obrotach, nie przekraczają zwykle 70 decybeli. Wpływa to też na niższy poziom stresu, ponieważ możemy przebywać w cichym otoczeniu.

funkcje pralki wirowanie
fot. pixabay.com

Funkcje dodatkowe

Wśród najbardziej zaawansowanych technologii obecnych w sprzedawanych pralkach najbardziej istotne są systemy dezynfekujące odzież i czyszczące samą pralkę. Dodatek jonów srebra lub pranie parowe skutecznie usuwają drobnoustroje, nie niszcząc delikatnych włókien. Czujniki konieczności przeprowadzenia czyszczenia bębna i innych elementów pralki przydadzą się natomiast tym, którym zdarza się zapominać o regularnej konserwacji.

Najnowsze modele pralek umożliwiają komunikację z aplikacją mobilną poprzez WiFi, nawet gdy nie ma nas w domu lub automatycznego dozowania płynów do prania i płukania. Są to wygodne, ale nie niezbędne dla użytkownika funkcje. Ich brak nie będzie przeszkadzał w praniu odzieży na własny użytek. Wyższa cena za nieszablonowe opakowanie podstawowych funkcji wymaga natomiast ustalenia własnych priorytetów. Dekoracja domu może mieć niebanalne znaczenie dla wielu osób.

Zakres wirowania

Im większa liczba obrotów, tym szybciej i lepiej odwirowane pranie, a tym samym mniej czasochłonne suszenie i większa pewność, że nie ucierpi podłoga pod stojącą suszarką. Urządzenia dostępne na rynku mają zwykle osiągi ponad 1000 obrotów na minutę, ale przed zakupem warto to sprawdzić. Istotna jest też płynna regulacja liczby obrotów, by podczas prania delikatnych tkanin, nie doszło do ich uszkodzenia.

Pojemność dla rodziny i singli

Na podstawie tego, jakiej pojemności pralki Twoja rodzina używała do tej pory, częstotliwości prania i tego jak wiele nie mieściło się do bębna, łatwo ustalić pojemność, która będzie niezbędna. Dla dwu-, trzyosobowej rodziny wystarczająca jest zwykle pralka o pojemności 4-5 kg. Im więcej członków rodziny, tym szybciej wzrastają te potrzeby. Duży pojemny bęben przyda się także przy małych dzieciach lub zwierzętach domowych, które z zasady powodują potrzebę częstszego prania. Singli w zupełności zadowoli natomiast niewielka pralka ładowana od góry. Te urządzenia są mniejsze, tańsze, a również zawsze dostarczą nam świeżo upraną odzież na czas.

jaka pojemność pralki
fot. pixabay.com

Czy kupić pralko-suszarkę?

W pierwszym odruchu określimy pralko-suszarkę jako urządzenie komfortowe w codziennym użytkowaniu. Nie brak jej jednak wad. Jeśli poważnie planujemy zakup AGD do domu, warto się zastanowić nad długoterminowym wykorzystaniem pralko-suszarki oraz możliwością zakupu dwóch osobnych urządzeń. Pralka z funkcją suszarki ma znacznie mniejszą wydajność niż wyspecjalizowany sprzęt. Często do wyboru pralko-suszarki zmusza nas brak miejsca, ale jeśli mamy możliwość wstawienia dwóch pełnowymiarowych urządzeń piorących do łazienki, pralni lub kuchni, a prania w domu jest zwykle nadmiar, będzie to lepsze rozwiązanie. W trakcie prania może odbywać się suszenie poprzedniej partii i będzie ono trwało znacznie krócej. Na rynku znajdziemy też suszarki z funkcją prasowania, czy raczej z zapobiegania zagnieceniom, co jeszcze skuteczniej usprawni codzienną pielęgnację odzieży.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here