Jaki kupić odkurzacz?

0
1009
jak wybrać odkurzacz
fot. pixabay.com

Ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu dom musiałbyś zamiatać zwykłą szczotką, a wyciąganie kurzu spod mebli byłoby prawdziwym utrapieniem. Teraz to wszystko może zrobić za nas odkurzacz, z lekką pomocą lub zupełnie samodzielnie. Jak wybrać taki, który sprosta wszystkim potrzebom domowników?

Klasyczny wybór, uniwersalne zastosowanie

Doskonale nam znane ręczne odkurzacze obecnie bardzo się między sobą różnią. Poza stylistyką i ceną należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest rozmiar. Choć ciężko ocenić go podczas zakupów online, ale filmy instruktażowe bądź reklamy mogą pozwolić go nam przybliżyć. To szczególnie ważna cecha w małych mieszkaniach, gdzie na przechowywanie urządzenia nie ma zbyt wiele przestrzeni.

Moc

Dla mniej doświadczonych cyfra z literką W obok mówi niewiele. Ale jest ona prostym wskaźnikiem tego, jak dużo prądu będzie zużywał nasz odkurzacz i zazwyczaj pośrednio odpowiada także sile ssącej. Nałożone przez Unię obostrzenia dotyczące maksymalnego poboru prądu przez urządzenia domowe sprawiły, że na rynku

odkurzacz bezprzewodowy moc
fot. pixabay.com

Ciężko jest znaleźć odkurzacz, który nie znajdowałby się w klasie określającej energooszczędność. Na moc możemy więc patrzeć głównie pod kątem siły ssącej. To, jaka jest potrzebna, zależy od stopnia i rodzaju zabrudzeń. Przy małych dzieciach, zwierzętach lub w domu z ogrodem i piaskownicą, przez który latem przewija się wiele osób im większa, tym lepsza. W mieszkaniach, szczególnie tych na wyższych piętrach, możemy pozwolić sobie na mniejszą np. 300-500 W, co znacznie obniży cenę zakupu.

Produkcja hałasu

Dźwięk włączonego odkurzacza raczej nie należy do relaksujących, a gdy jest używany często, może przyczynić się do podniesienia poziomu stresu lub zaszkodzić narządowi słuchu. W miarę możliwości wybierajmy więc odkurzacze o jak najmniejszym poziomie decybeli. Bardzo cichy odkurzacz przyda się także w przypadku dużej liczby domowników, pracy w domu lub dzieciach śpiących w ciągu dnia. Odkurzanie takim sprzętem stanie się wtedy mniej kłopotliwe dla całej rodziny.

Wielkość pojemnika

Odkurzacze różnią się między sobą wielkością worków lub pojemników na zbierany kurz. Bardzo nieporęczna byłaby konieczność wymiary zasobnika w trakcie odkurzania, więc przy dużej powierzchni domu i licznych zanieczyszczeniach, lepiej jest wybrać te z nieco większą przestrzenią na odpadki.

Odkurzacze bezprzewodowe – zalety i wady

Na początku swego istnienia odkurzacze bezprzewodowe uznawane były za słabe i wymagające częstego ładowania, Rozwój technologii sprawił jednak, że teraz ich moc możemy porównywać do odkurzaczy przewodowych. Decydując się na to rozwiązanie, wciąż warto jednak zwrócić uwagę na czas ładowania i pracę urządzenia na pełnej baterii. Po prostu porównaj go z przeciętną długością odkurzania Twojego domu. Przy dużej liczbie pomieszczeń może to być nietrafione rozwiązanie. Niewielka waga i poręczność odkurzaczy bezprzewodowych jest jednak olbrzymią zaletą i ten zakup polecany jest szczególnie kobietom ciężarnym, osobom starszym oraz w przypadku wielopoziomowych miejsc zamieszkania.

odkurzanie robot sprzątający
fot. pixabay.com

Robot odkurzający, czyli odpoczynek w czasie sprzątania

Odkurzanie nie należy do najłatwiejszych prac, choć technologia znacznie ułatwiła je w ostatnich dekadach. Jeśli jednak marzysz o tym, by ktoś mógł zrobić to za Ciebie, jest to możliwe. Roboty sprzątające, które w ofercie ma już kilka renomowanych firm, mają niewielkie rozmiary, samodzielnie pokonują domową przestrzeń i nie omijają zakamarków, w których gromadzi się kurz. To świetne rozwiązanie dla alergików, którzy dotychczas zmuszeni byli codziennie odkurzać cały dom. Robot sprzątający jest w stanie zrobić to za Ciebie, gdy zajmujesz się pracą czy życiem rodzinnym. Ponadto wiele z nich samo kieruje się do stacji ładowania, gdy poziom baterii spada, więc nawet o tym nie będziesz musiał pamiętać. Część łączy w sobie także funkcję odkurzacza piorącego. To tak, jakby jedno urządzenie mogło przejąć wszystkie Twoje myśli dotyczące higieny podłogi w domu. Dużą wadą jest jednak cena sięgająca kilku tysięcy oraz to, że robot nie jest w stanie odkurzyć schodów lub przetransportować się na kolejne piętro. W niewielkich domkach parterowych i jednopoziomowych mieszkaniach sprawdza się jednak świetnie. Również w przypadku zakupu takiego wyposażenia, zwróćmy uwagę na wspomniane wyżej parametry, bo nie bez powodu wprowadzonych zostało wiele modeli.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here