Dla zwierząt – zakupy konieczne dla właścicieli psów i kotów

0
1009
co trzeba kupić zwierzętom
fot. pixabay.com

Decydując się na przyjęcie w domowe progi futrzaka, przybywa nam nie tylko przyjemności, ale także obowiązków i kosztów. Co trzeba kupić dla nowego członka rodziny i jak wybierać, by dobrze zorganizować domowy budżet?

Niezbędnik czworonoga

W szale zakupów online lub w sklepach zoologicznych łatwo stracić głowę. Często pojawia się myśl, że będziemy potrzebować wielu drogich gadżetów, by właściwie zająć się zwierzakiem. To, czego najbardziej będzie potrzebował to uwaga i miłość domowników, ale przed przyjęciem psa lub kota do domu warto skompletować wyprawkę złożoną jedynie z najpotrzebniejszych rzeczy.

Miski

Podstawą opieki nad zwierzęciem jest jego regularne karmienie. Nauczenie go, że ma miejsce, w którym znajdzie pokarm zawsze lub o właściwych porach (w zależności od przyjętego modelu), ma też wpływ na wychowanie. Jeśli zwierzę będzie regularnie dostawało resztki ze stołu lub posiłki w jakimkolwiek naczyniu, może stwierdzić, że jedzenie w tym domu po prostu jest do podziału dla wszystkich. Będzie to bardzo problematyczne w przypadku kotów, które będą podjadać wszystko, co tylko znajdą na swojej drodze i ciężko będzie je o to winić.

Miski potrzebne będą dwie, więc od razu możesz je wpisać na listę zakupów. Jedna na karmę, a drugą na wodę. Ich jakość nie ma wielkiego znaczenia, o ile nie nastawiamy się na zakup na wiele lat. Bardziej istotne jest to, żeby były to naczynia przeznaczone tylko dla zwierzęcia, bo zapobiegnie to przenoszeniu zarazków w obie strony. Nie zapomnij też o dobraniu właściwego rozmiaru, a wzornictwo wybieraj tak by, zamiast szpecić, stały się dodatkiem do domu. Kotu możesz postawić je wyżej, np. na półce lub szafce, a pod ręką umieścić także jego zapasy smakołyków.

miski dla psa i kota
fot. pixabay.com

 

Zastanawiasz się, jakie będą najlepsze? Wśród dostępnych produktów do wyboru mamy:

Miski szklane

Łatwo je wyczyścić, są raczej trwałe jeśli szkło jest grube, chyba że często zdarza Ci się wypuszczać przedmioty z rąk. Ponadto można na ten użytek przeznaczyć porządnie wymyte i zdezynfekowane miski, których używałeś do tej pory w kuchni, jeśli masz pewność, że żaden z domowników się nie pomyli. Najlepiej prezentują się te z barwionego szkła np. czarne czy czerwone, bo przeźroczyste miski dla psa i kota eksponują wszelkie zanieczyszczenia i osadzające się z wody minerały, co może wyglądać nieestetycznie.

Miski plastikowe

Lekkie i kolorowe plastikowe miski są najtańszą opcją, a kupimy je nawet w markecie podczas spożywczych zakupów. Takie impulsywne kupowanie szybko może się jednak skończyć potrzebą wymiany, bo plastik łatwo się łamie (takie pęknięcie może powodować skaleczenia) oraz z uwagi na niewielką masę czasem ucieka zwierzęciu spod pyska nawet przez delikatnie szturchnięcie. Utrzymanie czystości w przypadku tego materiału różni w zależności od dokładnego składu. Niektóre typy plastiku łatwo się przebarwiają.

Metalowe miski

Najtrwalszy materiał i prosta estetyka polecana w szczególności dla dużych osobników. Miski ze stali nierdzewnej łatwo jest wyczyścić, są odporne na detergenty i wrzątek, jeśli chcemy dokładnie namoczyć lub zdezynfekować naczynie. Ich wadą jest niestety hałas, jaki zwierzęta często robią podczas jedzenia. Stosunkowo lekki materiał sprawia, że miska łatwo się przesuwa, a gdy natrafi na przeszkodę, wydaje charakterystyczne brzdęknięcie, co może irytować. Miska może też wraz z użyciem tracić stabilność przez niewielkie wgniecenia dna, co jest szczególnie istotne w przypadku naczynia na wodę.

Transport

W tej kategorii najważniejszy jest gatunek. Wiadome jest, że psu musimy kupić smycz i obrożę lub szelki, ale u kocich przyjaciół może to nie zdać egzaminu. Nawet wśród zwierząt wychowywanych na podwórku lub w domu, które nie mają konieczności wychodzić codziennie na spacer ze swoim właścicielem, czasem pojawia się konieczność przetransportowania ich gdzieś dalej. Przykładem może być wizyta u weterynarza.

Dla kota

Najpopularniejszym rozwiązaniem dla pragnących wolności łobuziaków jest transporter. Taki prezent do 100 zł znacznie ułatwi przemieszczanie się z pupilem, bo wiele kotów potrafi wyślizgnąć się nawet z najciaśniej zaciśniętych szelek lub obroży, a chodzenie przy nodze raczej nie sprawia im przyjemności. Do wyboru mamy twarde klatki transportowe wykonane z metalu i plastiku, które pozwalają zachować pełną higienę, nawet gdy z jednego korzysta kilka kotów. Aby zwierzęciu było komfortowo w takim otoczeniu, nie zapomnijmy o włożeniu do środka miękkiej maty lub kocyka. Bardziej luksusowym prezentem może być wyściełana torba dla kota lub plecak, który przyda się szczególnie tym niezmotoryzowanym.

Dla psa

Modne akcesoria, o jakie zapinać będziemy smycz podczas spacerów, zależą przede wszystkim od wielkości psa. Im cięższy, tym musi mieć solidniejszą budowę. Najładniej prezentują się obroże i szelki wykonane z mocnej tkaniny lub skóry. Występują też w wielu kolorach i wzorach, bo świat psów ma własne modowe trendy na każdy rok. Przy naprawdę silnych psach można pomyśleć o metalowej kolczatce, aby nawet w kryzysowych sytuacjach mieć kontrolę nad zwierzęciem.

wyprawka dla zwierzaka
fot. pixabay.com

Wśród smyczy znajdziemy te tradycyjne, czyli ze skóry lub materiału (często w komplecie z obrożą), w formie mocno plecionego sznurka lub metalowego łańcucha. Wykonane z dobrze leżącej w dłoni tkaniny zapewnią maksymalny komfort. Dla fanów gadżetów wszelkiego rodzaju na rynku dostępne są też smycze automatyczne, które zwijają się szybko, gdy zmniejsza się odległość od psa, a hamują przy gwałtownym pociągnięciu. Idealnie sprawdzą się na luźne spacery po lesie lub naukę komend, bo są znacznie dłuższe niż standardowe smycze.

Higiena

Do zestawu najpotrzebniejszych przyborów dochodzą ponadto środki higieniczne, które można skompletować już po pierwszych tygodniach z nowym członkiem rodziny, bo na początku i tak nie chcemy go zbytnio stresować. Ten zestaw może się też zmieniać w zależności od specyficznych wymagań danego zwierzęcia lub całej rasy np. typ i długość sierści, ropiejące oczy, oraz od trybu życia.

Podstawowy komplet akcesoriów higienicznych:

  • szczotka
  • szampon dla zwierząt
  • ręcznik
  • zestaw do usuwania kleszczy/pęseta
  • obcinacza do pazurów (chyba że zlecasz to fachowcom)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here