5 sposobów na listę na zakupy raz w tygodniu

3
1547
lista na zakupy raz w tygodniu
fot. pixabay.com

Wśród nas znajdują się osoby, które nie przepadają za regularnymi zakupami spożywczymi, a także takie, które wydają na nie trochę za dużo przez skłonność do impulsywnego kupowania. Jak zrobić listę zakupów, żeby niczego nie zabrakło?

Lista zakupów spożywczych na tydzień – sprytne patenty

Zakupy spożywcze są najbardziej obciążające ze względu na znaczącą ilość produktów, powtarzalność i regularność. Terminy przydatności do spożycia i świeżość produktów ograniczają nam bowiem zakup zbyt dużej ilości bez strat finansowych, a nie możemy przecież pozwolić sobie na to, by zabrakło czegoś do jedzenia. Ograniczona różnorodność codziennych zakupów powoduje, że łatwo zapomnieć o jakimś istotnym drobiazgu. To wszystko powoduje spory stres, zwłaszcza kiedy to nie lista zakupów dla studenta, który odpowiada tylko za siebie, a dla całej rodziny, nierzadko z małymi dziećmi.

Istnieją jednak sprawdzone rozwiązania tego problemu. Można korzystać tylko z jednej propozycji lub połączyć sprytne sposoby w jedną, świetnie funkcjonującą całość.

Uniwersalna lista zakupów

Blogerzy i portale internetowe dotyczące stylu życia często publikują tzw. uniwersalną listę zakupów. Znajdują się w niej powszechnie dostępne produkty spożywcze, które na co dzień używane są w polskich domach. Jedynym zadaniem osoby korzystającej z tego rozwiązania jest wykreślenie tego, co nie jest potrzebne (bo nie lubimy, nie używamy lub posiadamy zapas danego produktu) i ilości pozostałych, jaką przez tydzień zje konkretna rodzina. To spora wada tego rozwiązania, bo nierzadko ciężko jest przewidzieć, na co kto będzie miał ochotę w najbliższych dniach.

uniwersalna lista zakupów
fot. pixabay.com

Lista zakupów z przepisów

Jeśli planujesz jadłospis na cały tydzień to świetnie. Mądrze sporządzona lista zakupów i zdrowe odżywianie idą ze sobą w parze. Tę metodę można stosować tylko do obiadów, albo wszystkich posiłków. Jest to najłatwiejsze, jeśli tylko jedna osoba jest odpowiedzialna za ich przygotowanie, ale nawet w większym gronie da się dogadać. Przeliczenie produktów do listy zakupów z przepisów tak, by dla każdego przewidziana była solidna porcja, jest już prostym zadaniem, potem sumujemy i idziemy na zakupy. Warto uwzględnić także kilka zdrowych przekąsek o długim terminie przydatności do spożycia, gdyby komuś doskwierał większy głód lub nie miał ochoty na konkretne danie.

Lista zakupów z podziałem na kategorię

Wędrując po sklepowych alejkach, pewnie niejednokrotnie z trudem przywoływałeś z pamięci, co jeszcze z danego działu jest Ci potrzebne, albo przeszukiwałeś całą listę zakupów, aby upewnić się, że nie będziesz musiał wracać. Podczas zakupów w hipermarketach o to naprawdę denerwujące, gdy po raz kolejny zmuszeni jesteśmy krążyć po ich znacznej powierzchni. Sporządzanie i korzystanie z listy zakupów staje się bardziej intuicyjne, jeśli produkty posegregowane są z podziałem na kategorie, dokładnie tak, jak układane są w sklepie. W przypadku robienia zakupów w kilku różnych sklepach przygotuj osobą listę zakupów w Biedronce, Lidlu itd., aby nie zastanawiać się nad tym, gdzie kupić dany produkt. Nie jest natomiast konieczne np. wtedy, gdy robisz zakupy online.

Jak zrobić listę zakupów w telefonie?

Technologia zalała całe nasze życie, więc nic dziwnego, że także listy zakupów w telefonach są popularne. Kartkę papieru można przecież tak łatwo zgubić, a telefon zawsze nosimy przy sobie. Najprostszą i pewnie często spotykaną wersją jest szybka notatka w telefonie. W niektórych modelach można stworzyć także pola wyboru, które możemy odhaczać w trakcie zakupów. Jeśli już korzystamy z nowoczesnej technologii, czemu nie zrobić tego lepiej?

Lista zakupów współdzielona

Wszędzie tam, gdzie z zawartości lodówki korzysta więcej niż jednak osoba, to tworzenia listy zakupów w telefonie powinni włączyć się wszyscy, a proces ten jest sprawniejszy niż w przypadku zwykłej kartki. Wystarczy, że notatka zostaje udostępniona do edycji wszystkim domownikom. Możemy wtedy dodawać swoje potrzeby bezpośrednio na listę zakupów. Taką opcję ma np. notatnik Keep, do którego zalogujemy się przez konto Google. Warto wyznaczyć jedną osobę jako administratora – osobę, która podejmie decyzję o tym, że czegoś nie jest w stanie udźwignąć budżet i sprawdzi, czy przed wyjazdem na zakupy nie zabrakło podstawowych rzeczy. To zapobiegnie wzajemnemu obwinianiu się za ewentualne braki i uporządkuje proces powstawania listy zakupów. W przypadku listy zakupów współdzielonej należy pamiętać o bardzo precyzyjnym określaniu, tego co mamy na myśli np. poprzez przesłanie zdjęcia produktu i jego nieszablonowego opakowania. W ten sposób dużo łatwiej będzie go znaleźć w sklepie

lista na zakupy współdzielona
fot. pixabay.com

Lista zakupów — aplikacja

Nie zabrakło też dedykowanych zakupom aplikacji. Listy na zakupy współdzielone i te całkiem prywatne możemy tworzyć w osobnej appce. Często łączą one w sobie różne funkcje np.: zapisują ceny produktów, tworzą szablony list zakupów na podstawie ostatnich tygodni, automatyczne grupują produkty wg sklepowych alejek czy umożliwiają szybkie zapisywanie głosowe. Na rynku istnieje kilka aplikacji tego typu i w  większości są one darmowe. Najpopularniejszą w ostatnim czasie stał się Listonic, cały czas modernizowany i ulepszany wg sugestii użytkowników.

Wybierz dla siebie i swojej rodziny najlepszy sposób na to jak zrobić listę zakupów. Żeby uniknąć braków w organizacji domowego budżetu, kupuj tylko to, co na niej zapiszesz, tak aby w następnych tygodniach można było dodać do niej więcej przyjemności. Nie zapominaj, że dobrze przygotowana lista zakupów i zdrowe odżywianie bardzo ściśle się ze sobą łączą

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here