Zakupy spożywcze online – jak to zrobić?

8
1160
zakupy spożywcze online
fot. pixabay.com

Można stwierdzić, że w Internecie kupujemy już wszystko. Szczególnie w czasie lockdown-ów podczas pandemii wiele osób przywykło do wykonywania wszystkich obowiązków przez komputer. Cotygodniowe zakupy spożywcze to jednak coś, czego na pierwszy rzut oka nie da się zrobić bez wyjścia z domu. Czy na pewno?

Bezpieczne produkty

Niezależnie od miejsca zamieszkania, jeśli kurier jest w stanie dostarczyć Ci paczkę, większość zakupów spożywczych możesz zrobić za pośrednictwem Internetu, nie ruszając się z domu. Zastanów się, ile żywności trzymasz na co dzień w kuchennych szafkach, bez żadnych specjalnych warunków. Część z nich wystawiona jest nawet na wierzchu, prawie jak modne dodatki w domu. Kasze, ryż, makarony, suszone owoce, warzywa strączkowe, orzechy, przyprawy, słodycze… wszystkie te produkty nie wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych, więc transport ze sklepu internetowego także im nie zaszkodzi. Gdzie można je kupić? Na przestrzeni ostatnich lat powstało kilka marketów internetowych, a niektóre sieci stacjonarne również coraz ambitniej podchodzą do zakupów w trybie zdalnym, ale wysokiej jakości produkty spożywcze znajdziesz także w ofercie sprzedawców na popularnych platformach aukcyjnych i sprzedażowych. Pozostaje tylko wybrać i czekać na dostawę. Nie potrzebne będą torby na zakupy, a dzięki własnej kanapie nie grozi nam też nagłe i nieprzemyślane impulsywne kupowanie.

zakupy jedzeniowe przez internet
fot. pixabay.com

Wygoda dużych miast

W kilku miastach Polski pojawiły się usługi zakupów na zamówienie wykonywanych w stacjonarnych marketach przez firmy zewnętrze. Przykładem tak działającego przedsiębiorstwa jest Glovo. Również same sieci supermarketów na określonych obszarach oferują dostawę, czasem nawet za darmo, pomagając ogarnąć domowy budżet. Czym różni się to od przesyłki kurierskiej? Przede wszystkim możliwości kupowania produktów świeżych, wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych lub mrożonych. Z racji niewielkich odległości do pokonania, żywność dostarczana jest do odbiorcy w tym samym dniu, w którym została zapakowana. Dodatkową różnicą, nie bez znaczenia w cieplejszych miesiącach, jest wyposażenie samochodów, które używane są do dostarczenia produktów. Zamontowane w nich chłodziarki mogą utrzymywać stałą temperaturę, różną w poszczególnych strefach pojazdu. Oznacza to, że pieczywo dostaniemy w temperaturze 18-20 stopni C, ser w 4, a lody w -18, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz.

To ogromna wygoda, szczególnie dla osób starszych czy rodziców małych, często chorujących dzieci, dla których wyjście do sklepu jest ogromnym wyzwaniem. Przygotowane przez kogoś zakupy z dostawą pod same drzwi z pewnością docenią także pracujący na zmiany lub dwa etaty. Dotarcie do sklepu w godzinach funkcjonowania często jest dla nich nie lada problemem. Niestety jedynie mieszkańcy największych metropolii są obecne uprzywilejowani dostępem do tego typu usług.

Nowy wymiar zakupów – lodówkomaty

Pojawiła się nadzieja na wyrównanie tych szans, ale to dopiero pierwsze kroczki ambitnego projektu firmy Impost. Być może niedługo wszyscy będziemy mogli zyskać kilka godzin wolnego czasu, które obecne poświęcamy na labirynt wąskich alejek największych marketów. Lodówkomaty – ulepszoną wersję podbijających Polskę Paczkomatów – wprowadzono do użytku już kilka miesięcy temu. System jest testowany na terenie Krakowa i Warszawy (tak, znów tylko w dużych miastach), ale klienci z niecierpliwością czekają na kolejne lokalizacje wielkich lodówek. Jak to działa? Podobnie jak w samochodach z systemem chłodzącym. Skrytki znajdują się w trzech strefach o różnych temperaturach i nadmuchiwane powietrzem przez otwory w ściankach komór. Paczka może swobodnie oczekiwać na odbiór przez kilka godzin bez ryzyka zepsucia się tego, co tkwi w jej wnętrzu.

zakup żywności z dostawą
fot. pixabay.com

 

Nie tylko żywność…

Zakupy jedzeniowe to pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o wielkiej lodówce, ale Lodówkomaty (lub inne systemy dostawy o kontrolowanej temperaturze produktu) mogą usprawnić transport leków i artykułów farmaceutycznych, kosmetyków wysokiej klasy narażonych na działanie wysokich temperatur, a także kwiaty i gotowe dekoracje do domu z ich użyciem. Być może za jakiś czas bukiet dla ukochanej odbierać będziemy z małej skrytki po drodze do domu, łapiąc w drugą rękę paczkę świeżych ryb złowionych poprzedniego dnia przez kumpla znad morza. Zastanawiający może być tylko koszt wysyłki w takich warunkach, ale na razie pozostaje nam czekać.

8 KOMENTARZE

  1. […] Zakupy spożywcze są najbardziej obciążające ze względu na znaczącą ilość produktów, powtarzalność i regularność. Terminy przydatności do spożycia i świeżość produktów ograniczają nam bowiem zakup zbyt dużej ilości bez strat finansowych, a nie możemy przecież pozwolić sobie na to, by zabrakło czegoś do jedzenia. Ograniczona różnorodność codziennych zakupów powoduje, że łatwo zapomnieć o jakimś istotnym drobiazgu. To wszystko powoduje spory stres, zwłaszcza kiedy to nie lista zakupów dla studenta, który odpowiada tylko za siebie, a dla całej rodziny, nierzadko z małymi dziećmi. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here