Jaki telewizor wybrać?

2
1252
telewizor dobrany do wnętrza
fot. pixabay.com

Mimo konkurencji z Internetem telewizja to wciąż ulubiona rozrywka Polaków na długie wieczory i leniwe poranki. Pragniemy maksymalnego komfortu podczas oglądania ruchomych obrazów. Jak wybrać właściwy telewizor?

Telewizor dopasowany do wnętrza

Telewizory wciąż konkurują o kluczowe miejsce w salonie. To właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej ustawiamy sprzęt rozrywkowy i w wielu wypadkach jest on dobrze widoczny, dlatego część producentów stara się polepszać wygląd ekranów przez drewno-podobną obramówkę, nietypowy kształt czy fakturę. Alternatywnym rozwiązaniemtelewizory chowane na czas poświęcenia się innym zajęciom. Może to odbywać się za pośrednictwem technologii, czyli przez sterowany elektronicznie siłownik podciągający telewizor do góry i w dół, w zależności od potrzeb. Inną opcją jest odpowiedni wybór mebli, tak gdzie stoi telewizor. Możemy go zasłonić np. zasuwaną szafką. Ważne jest jednak, by zadbać o właściwą wentylację urządzenia w takich warunkach.

Wnętrze, w jakim znajdzie się wymarzony sprzęt, określa również jego wielkość, ponieważ właściwy stosunek tych dwóch parametrów zapewni pełen komfort oglądania filmów czy seriali. Dla telewizorów Full HD Wynosi on 1 cal przekątnej ekranu na 4 – 4,5 cm odległości, chociaż coraz rzadziej możemy je spotkać w sklepach. Większy telewizor możemy wybrać z oferty tych wyświetlających obraz w technologii 4K. 1 cal będzie w tym przypadku odpowiadał tylko 2 cm odległości oglądającego od ekranu.

Zakup telewizora zgodny z budżetem

Na wymarzony sprzęt zazwyczaj mamy odłożoną określoną kwotę. Jest tak w przypadku wyboru ADG do kuchni, odkurzacza do domu i oczywiście telewizorów. Praktyczny poradnik jak wybrać telewizor we właściwych widełkach cenowych powinien ułatwić zakupy.

 

 

 

 

 

 

Telewizory do 1500 zł

To niska półka telewizorów mimo znaczącej zainwestowanej kwoty. Za tą cenę nie kupimy niestety modelu QLED, ale dostęp do wielu funkcji i całkiem niezłą jakość obrazu zapewnimy sobie bez większych problemów. Większość dostępnych modeli ma Wi-Fi i SmartTV. Nie dajmy się jednak skusić na dodatkowe centymetry. Powyżej 50 cali radykalnie spadnie jakość pozostałych parametrów. Nie oczekujmy także niezwykłej jakości dźwięku i do ceny telewizora doliczmy, choć najprostszy soundbar.

Telewizory do 3000 zł

Przy podwojeniu dostępnego budżetu możliwości zakupu dość szybko rosną w górę i jest to już klasa średnia wśród telewizorów na polskim rynku. Ich wielkość może sięgać 65 cali, co po modzie na 55-calowe ekrany zaczyna być standardowym wymiarem najnowszych sprzętów. Nie musimy się martwić o Internet i SmartTV, a więcej uwagi poświęcić można technologii. W tej cenie dostępna staje się technologia QLED, choć jej wybór wiąże się z wyborem mniejszego ekranu. 4K jest raczej normą, odpowiednia ilość gniazd HDM i iUSB także. Cięższe do znalezienia mogą się okazać modele z bezpośrednim oświetleniem, zróżnicowana jest też jakość dźwięku, ale niektóre telewizory do 3000 zł mogą nas pozytywnie zaskoczyć swoim brzmieniem.

Budżet nieograniczony – jak kupić najlepszy telewizor

Największy, najdroższy czy najnowszy? Jaki telewizor wybrać gdy nie ogranicza nas domowy budżet lub planujemy wzięcie kredytu na spełnienie swoich marzeń o sprzęcie bez wad? Chociaż jest to wybór bardzo indywidualny i zależy od preferencji użytkowników, pomocne może być kierowanie się opinią specjalistów w tej dziedzinie i nie mówimy o sprzedawcach.

jak wybrać najlepszy telewizor
fot. pixabay.com

Stowarzyszenie EISA co roku wyróżnia wyjątkowe sprzęty RTV, w przypadku telewizorów kategorii jest kilka, a wśród nich m.in. najbardziej opłacalny model telewizora i równie rozsądny cenowo QLED. W roku 2020 zostały nimi okrzyknięte  TCL 65C815 o 65 calach przekątnej oraz 55-calowy Philips 55OLED805. Jeśli nie chcecie przepłacić za technologię, a jednocześnie otrzymać wszystko, co najlepsze, można postawić na ten model. Najlepszym telewizorem do domu (niezależnie od ceny) także został sprzęt marki Philips, czyli 65OLED935 o przekątnej długości 65 cali. Pozostałe nagrody dotyczą telewizorów w konkretnych technologiach i tak najlepszych modelem 8K został LG 75NANO99, w technologii QLED w wersji Premium LG OLED65GX , a pośród modeli wielkoekranowych Samsung QE75Q950TS z 75-calowym panelem QLED. Który parametr wziąłbyś pod uwagę?

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here