Prezenty za 200 zł i więcej –  jedyna taka okazja

3
1041
prezenty do 200 zł
fot. pixabay.com

Jeśli możemy sobie pozwolić na mniej ograniczony budżet w przypadku prezentów dla bliskich, chcemy dobrze wydać pieniądze. Droższe prezenty to w szczególności te na ważne okazje jak ślub czy chrzest.

Prezenty na komunię

Kiedyś prezent komunijny łatwo było kupić. Doceniane przez dzieci były łańcuszki z zawieszkami, a zegarek i rower stanowiły szczyt marzeń. Obecnie w większości rodzin, dzieci w wieku komunijnym mają już zarówno te, jak i inne zabawki i gadżety. Droższe i doceniane prezenty na komunię to teraz głównie elektronika: dobrej jakości komputery, konsole do gier, inteligentne zegarki albo telefony. Niektórzy przychodzą nawet do sklepów z RTV, pytając jaki telewizor wybrać na komunię dla dziecka. O zasadność kupienia takiego prezentu lepiej jednak najpierw spytać rodziców.

Coraz częściej pojawiają się też opinie o nadmiernej komercjalizacji komunii i tym, że prezent powinien być tylko pamiątką tego uroczystego dnia dla młodego katolika. Tak jak w przypadku chrztu, pamiątka I komunii świętej może poza symbolicznym charakterem mieć pewną wartość materialną. Warto zastanowić się nad wyborem niewielkiej figurki lub biżuterii, w przypadku dziewczynek, wykonanej ze złota lub srebra. Zapewni to trwałość prezentu na lata i jego obecność w życiu bliskiej osoby także w dorosłym życiu. Spersonalizowany prezent można uzupełnić grawerem z datą pierwszej komunii, imieniem dziecka oraz cytatem, który będzie je wspierał w trudnych chwilach.

Jeśli jednak chcemy, by upominek przede wszystkim sprawił dziecku radość, a nie był przy tym kolejną zdobyczą technologii, dobrym wyborem może okazać się opłacony kupon na całodniową atrakcję lub warsztaty, dzięki którym zwiększy umiejętności w dotychczasowej pasji albo pozna nowe. Wspomnienia to też niezwykła pamiątka wejścia na kolejny etap duchowej drogi. Wiedza nt. wielkiego marzenia dziecka, na które zbiera pieniądze, to natomiast zachęta do tego, by wesprzeć je w realizacji pragnień. Do koperty z gotówką dorzućmy wtedy książkę z piękną dedykacją, która pozostanie jako pamiątka pierwszej komunii.

prezenty na chrzest i komunię
fot. pixabay.com

Prezenty na chrzest

Problem wyboru prezentu dla niemowlaka pojawia się już na etapie baby shower i kompletowania wyprawki, a chrzest okazuje się być jeszcze większym wyzwaniem. Zabawki dla dzieci mają z natury krótką żywotność, a prezent ma być przecież wieloletnią pamiątką. Jak połączyć trwałość i symbolikę z radością maleńkiego dziecka, gdy chcemy wybrać coś niebanalnego, by w pudełku nie znalazło się kilka złotych zawieszek z podobizną Maryi lub z krzyżem.

Niecodziennym rozwiązaniem w wyborze funkcjonalnego i bezpiecznego prezentu na chrzest jest pozytywka starego typu. To drobny podarunek, który już teraz będzie cieszyć malucha. Posrebrzane pozytywki z grawerem to niezwykły przedmiot używany każdego dnia do wyciszania dziecka, a w jego dorosłym życiu może stanowić piękną dekorację kominka lub sypialni. Nowocześniejszą wersją, która nie traci swej popularności i uroku, jest pozytywka z karuzelą. Drewniane, często ręcznie malowane karuzele z konikami, misiami lub tańczącą baletnicą towarzyszą dziecku przez kilka lat. Pamięć o bliskiej osobie, od której prezent pochodzi oraz wydarzeniu, jakie temu towarzyszyło, również szybko nie zniknie.

Prezenty na ślub

Nie ma innego wydarzenia czy okazji, która tak mocno zapisuje się w umysłach jak ślub. Stworzenie rodziny w świetle prawa czy religii zmienia podejście do dotychczasowej relacji i najczęściej także wiele w codziennym życiu. Prezent na ślub powinien to odzwierciedlać, pomagając państwu młodym wejść na nową ścieżkę i przypominając o ich ogromnej miłości, która cieszy otaczających ich ludzi.

prezenty na ślub
fot. pixabay.com

Wśród prezentów na ślub, najbardziej cenione jest wyposażenie do kuchni lub dodatki do domu. Jeśli ślub wiąże się ze wspólnym zamieszkaniem, wykończenie domu z pomocą rodziny ma też charakter symboliczny i odwołuje się do wielowiekowych tradycji i posagu panny młodej. Kiedy nie jesteśmy pewni, co posiadają już państwo młodzi, celujmy w niecodzienne przedmioty jak chiński zestaw do parzenia herbaty, kryształowe karafki lub designerski gazetownik. W kolejce do zakupu z pewnością nie były to pierwsze rzeczy, a spełnią swoją funkcję.

W pędzie codziennego życia łatwo zapomnieć o czasie dla siebie, ale wyjątkowy kalendarz, który zaplanuje godziny spędzone tylko we dwoje, może być na to dobrym antidotum. Aby go stworzyć, wystarczy wybrać 12 (lub mniej) miejsc, w których para młoda miło spędzi czas w swoim towarzystwie i kupić opłacone kupony na ich usługi. Mogą to być restauracje, kluby taneczne, a nawet warsztaty gotowania. Ważne, by to oni mogli wybrać odpowiadający im termin w ciągu najbliższego roku.

3 KOMENTARZE

  1. […] Prezenty do 200 zł – w polskich realiach możemy go już nazwać prezentem luksusowym. Możemy pozwolić sobie na zakup drobnej elektroniki np. słuchawek lub zastanowić się, jak wybrać AGD do nowo powstałej kuchni siostry. Dla kobiet możemy też postarać się o biżuterię o znaczeniu symbolicznym np. z obrazkiem oznaczającym wspólne doświadczenie sprzed lat. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here