Jaki telewizor do 1500 zł?

0
1216
telewizor za 1500 zł
fot. pixabay.com

Wybór telewizora przyprawia Cię o koszmary? Niestety w przypadku ograniczonego budżetu domowego trzeba zdecydować, które cechy uznajesz za najważniejsze.

Aby widzieć więcej

Pewne już w obecnych czasach kwestie odbioru sygnału raczej nie zaprzątają naszych myśli. Więcej uwagi przywiązujemy natomiast do jakości obrazu, który na najnowszych urządzeniach ma większą głębię niż rzeczywistość. W tej cenie nie powinniśmy spodziewać się jakości lepszej niż 4K, ale to bardzo dobra ostrość i jakość obrazu. Pamiętajmy, że obraz w jakości 8K jest na rynku stosunkowo nowy i nie będzie dostępny nawet w przypadku wyboru średniej klasy modeli. Ponadto wiele kanałów telewizyjnych nawet nie emituje jeszcze w tej rozdzielczości (3840×2160 pikseli), więc jest to zakup z perspektywą.

Wykonanie matrycy

Od sposobu produkcji matrycy zależy to, czy obraz będzie miał wyraźny kontrast, będzie dobrze widzialny przy dużym oświetleniu oraz pod kątem, a przy większej liczbie osób na rodzinnym seansie, ktoś zazwyczaj musi siąść lekko bokiem do ekranu. W tej cenie wybór nie jest jednak zbyt duży, bo najtańszą technologią jest obecnie najstarszy LED. Dobrze wykonana matryca ekranu może nas jednak zachwycić pełnią barw i mocnym kontrastem. Do najczęściej spotykanych parametrów należy także matryca 50 Hz, ale obecność systemu HDR jest już zmienna. Znajdziemy go w takich modelach jak Samsung UE43TU7002 czy TCL 43EP640. Jeśli chcemy kupić telewizor do grania na konsoli, warto poszukać dłużej, bo czas reakcji istotnie wpłynie na odbiór własnych ruchów w trakcie dynamicznej akcji.

Dźwięk, który przyprawi Cię o dreszcze

Jeśli nie masz obecnie w planach inwestycji w zestaw głośników lub kino domowe, a lubisz czasem puścić sobie dobry musical lub kanały muzyczne, zwróć uwagę na moc wbudowanych głośników. W tej kategorii cenowej różnice są dość spore, od 2 głośników po 5 W do dwukrotnie większej mocy 10 W, w takich modelach jak Philips 32PFS6855/12 i LG 43LM6300.

Nie spodziewajmy się jednak wyjątkowych efektów po takim zestawie. Telewizory dobrej jakości muszą mieć wprowadzone oszczędności na etapie produkcji i bardzo często są to właśnie głośniki, bo producenci zakładają, że w razie dużej potrzeby, ten element łatwo można dokupić. Czasem faktycznie lepiej jest wybrać model doskonały pod względem reszty parametrów, ale nieco tańszy i przygotować się na zakup dodatkowego sprzętu w cenie różnicy.

Szeroki kąt widzenia

Wielkość ekranu to cecha dostrzegana na pierwszy rzut oka nawet przez kompletnych laików. Telewizor do 1500 zł przy zachowaniu pozostałych parametrów na znośnym poziomie może mieć do 50 cali. Każde kolejne znacznie obniżają jakość urządzenia pod względem jego funkcjonalności. Wielkość ta przy rozdzielczości 4K wystarczy, by komfortowo oglądać ulubione filmy, jeśli zachowamy odległość ok. 125 cm od ekranu (rekomendowaną). Wśród najczęściej polecanych modeli telewizorów znajdziemy więc głównie ekrany od 43 do 50 cali. W niewielkim mieszkaniu lub przytulnym salonie taki rozmiar dobrze wkomponuje się otoczenie, nie odwracając uwagi od domowych dodatków. Wielkie elektroniczne nowinki lepiej zostawić na lepsze czasy.

telewizor do 1500
fot. pixabay.com

Złapane w sieci

Nawet poprzednie pokolenia przyzwyczaiły się już do wygody, jaką daje oglądanie tego, na co ma się ochotę, niezależnie od pory dnia i telewizyjnego programu. Bez takich funkcji jak VOD nie wyobrażamy sobie relaksu przed telewizorem lub seansów z przyjaciółmi. Z tego powodu należy upewnić się, czy wybrany przez nas model ma możliwość podłączenia Internetu przez Wi-Fi, chyba że kabel wychodzi akurat w miejscu, gdzie będzie stał telewizor i nie mamy problemu z połączeniem przewodowym.

Do oglądania filmów i seriali przez sieć, odtwarzanie playlist ze Spotify lub YouTube wygodnym rozwiązaniem jest któryś z systemów Smart TV. Choć na części telewizorów mogą one działać nieco powolnie, to umożliwiają sprawną obsługę Netflixa i ulubionych aplikacji. Zazwyczaj jest to funkcja dostępna w telewizorach z niskich półek cenowych, ale w razie możliwości lepiej jest najpierw przetestować produkt w sklepie, bo sprawdzić, czy funkcjonuje właściwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here