Aerobik w wodzie – przyjemne i efektywne zajęcia w wodzie

0
1022
Aerobik w wodzie

Jeśli bieżnia, stepper lub orbitrek już Ci się znudziły, załóż kostium kąpielowy, aby poćwiczyć.  Aqua aerobik cieszy się coraz większą popularnością. Proponowana aktywność nie obciąża stawów, a zatem mogą go uprawiać osoby zmagające się reumatoidalnym zapaleniem stawów lub innymi problemami z poruszaniem. Sprawdź, dlaczego warto zapisać się na zajęcia!

Aqua aerobik – przyjemna i efektywna forma zajęć

Ćwiczenia w wodzie sprawiają, że czujesz się o 90% lżejszy. W mniejszym stopniu obciążasz ciało, gdy skaczesz lub biegasz. To sprawia, że aqua aerobik jest idealną aktywnością dla pacjentów z zapaleniem stawów, urazami stóp lub nóg oraz chorobami kolan. Na zajęcia mogą również zapisać się kobiety w ciąży i osoby otyłe. Nie musisz się martwić upadkiem lub zranieniem. Jeśli masz jednak jakieś problemy zdrowotne, skontaktuj się wcześniej z lekarzem.

Jeśli inne zajęcia grupowe onieśmielają Cię ze względu na skomplikowaną choreografię lub okna w studiach, basen zapewnia dyskrecję. Większość ruchów wykonywana jest pod wodą, nie musisz się więc denerwować, że przegapiłeś jakiś krok. Podczas godzinnych zajęć aerobiku w wodzie możesz spalić prawie 300 kalorii, choć rzeczywista liczba uzależniona jest od wagi osoby ćwiczącej, intensywności ruchów, a także temperatury i głębokości wody. Poznaj aerobik w wodzie i jego zalety.

Aqua aerobik

Co spakować na zajęcia?

Wszystko, co musisz ze sobą zabrać to strój kąpielowy, ręcznik, czepek, gumowe klapki i butelka wody. Tak to prawda! Nadal pocisz się w wodzie, dlatego pamiętaj o nawodnieniu przez całe zajęcia. To, że jesteś na basenie, nie oznacza, że nie musisz pić wody.

Warto zaznaczyć, że aerobik w wodzie skierowany jest również do tych osób, które nie potrafią pływać. Jeśli nie czujesz się pewnie, stań w płytszej wodzie i trzymaj się bliżej krawędzi basenu. Dzięki temu w każdej chwili możesz przerwać i trochę odpocząć. Podobnie, jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, unikaj gwałtownych zmian temperatury bezpośrednio po zajęciach w wodzie. Zrezygnuj z zimnych/gorących pryszniców, łaźni parowej i sauny, ponieważ mogą powodować zawroty głowy i słabe samopoczucie.

Rehabilitacja w wodzie

W wodzie tętno jest około 10-15% niższe niż poza nią, ze względu na wzrost ciśnienia. Oprócz tego woda zapewnia opór, pozwalający na bardziej intensywne ćwiczenia niż na lądzie. Co ciekawe, nawet proste czynności, takie jak chodzenie, bieganie lub skakanie, pozwalają szybciej spalić tkankę tłuszczową. Aqua aerobik nie tylko pomaga spalić kalorie, wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość, lecz także uelastycznia ciało i zwiększa zakres ruchu. Zapewnia trening całego ciała przy jednoczesnym zaangażowaniu wszystkich głównych grup mięśniowych.

Zalety aqua aerobiku

Oprócz fantastycznego treningu, aqua aerobik to świetna okazja na poznanie wielu ciekawych osób. Same ćwiczenia poprawiają humor, a instruktorzy dokładają starań, abyś się nie nudził. Jeśli trenujesz w wodzie sięgającej klatki piersiowej lub szyi, mięśnie w żebrach i wokół nich muszą pracować ciężej, aby rozszerzyć klatkę piersiową z każdym oddechem. W ten sposób zwiększasz pojemność płuc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here