Oftalmoskopia, czyli badanie dna oka, jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Zabieg ten dostarcza informacji nie tylko o tym, w jakiej kondycji są nasze oczy, ale również wiele mówi na temat funkcjonowania całego organizmu. Wczesne wykrycie ewentualnych zmian pozwala skutecznie zdiagnozować, a następnie monitorować rozwój takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Badanie takie zlecają lekarze różnych specjalizacji: okuliści (zaburzenia widzenia), diabetolodzy (cukrzyca), kardiolodzy (nadciśnienie) czy neurolodzy (guz mózgu). Objawy oczne pojawiają się także w przebiegu wielu schorzeń ginekologicznych, dermatologicznych, immunologicznych, endokrynologicznych czy dotyczących przewodu pokarmowego.
Badanie jest całkowicie bezbolesne i przeprowadzane najczęściej za pomocą wziernika ocznego. Przed samym badaniem konieczne jest zakropienie oczu specjalnymi kroplami z atropiną, dzięki czemu uzyskuje się efekt rozszerzenia źrenicy. Warto pamiętać przy tej okazji, że krople takie powodują czasowe pogorszenie widzenia, dlatego na badanie dna oka najlepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą, w słoneczne dni zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i w żadnym wypadku nie siadać zaraz po badaniu za kierownicę samochodu.
Jak wygląda badanie dna oka?
Są trzy podstawowe metody przeprowadzania oftalmoskopi. W przypadku metody bezpośredniej, lekarz za pomocą wziernika ocznego (oftalmoskopu) wpuszcza do oka pacjenta snop światła. Przechodzi on przez soczewkę i ciało szkliste, oświetlając dno oka. Pozwala to ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego. Oftalmoskopia pośrednia z kolei, opiera się na użyciu soczewki skupiającej o dużej sile. Kierując światło na źrenicę, lekarz obserwuje z pewnej odległości odwrócony (zgodnie z zasadą optyki) i powiększony obraz. Najbardziej nowatorska metoda wykorzystuje nowoczesny funduskamer Non-Mydriatic. Na podstawie wykonanego w wysokiej rozdzielczości kolorowego zdjęcia dna oka okulista może zdiagnozować wiele schorzeń. Metoda ta u większości pacjentów nie wymaga rozszerzania źrenic, warunkiem jest jednak szerokość źrenicy nie mniejsza niż 2,5 mm.
Dodajmy jeszcze, że krople do oczu podawane w gabinecie okulisty mogą czasami, rzadko ale jednak, powodować rozmaite reakcje alergiczne. Dlatego, jeśli pacjent posiada wiedzę na temat uczulenia na jakiekolwiek leki, powinien koniecznie poinformować o tym lekarza.
Należy założyć, że w przyszłości, wraz z postępem technologicznym, systemy obrazowania dna oka będą coraz lepszej jakości, bardziej mobilne i przystępne cenowo. Tak naprawdę jednak, sama wizualizacja dna oka jest ważniejsza niż zastosowana przez lekarza metoda. Badanie dna oka pozwala przecież obejrzeć nieinwazyjnie naczynia krwionośne oraz ocenić tarczę nerwu wzrokowego. Dzięki temu oftalmoskopia pozwala wykryć wiele chorób, także we wczesnym ich etapie. Więcej na temat metod, zaleceń i diagnostyki w tym względzie można przeczytać na stronie Aestetic Clinic w Poznaniu – wrosinski.pl.