Jak kupić wyprawkę dla dziecka?

2
859
jak kupić wyprawkę dla dziecka
fot. pixabay.com

Przygotowanie  torby do szpitala, znalezienie niani i często jeszcze remont — przyszła mama ma zwykle wiele spraw na głowie. Krótki poradnik dotyczący zakupów do wyprawki dla oczekiwanego dziecka powinien zdjąć z barków choć jeden ciężar.

Śpioszkowy zawrót głowy

Przymierzając się do zakupu ubranek dla dziecka zachwycanie się zdjęciami na Instagramie i wystawami w sklepach może sprawić, że na maleńką odzież braknie miejsca. Tak naprawdę noworodek ucieszy się przede wszystkim z wygodnych, miękkich ubranek, bo będzie to dla nie go kompletna nowość. Ilość zależy od tego jak często zamierzasz je prać, ale liczyć trzeba nawet do 5 kompletów każdego dnia. Podstawowe elementy odzieży na liście zakupów to niezmiennie:

  • śpioszki
  • body
  • skarpetki
  • sweterki/bluzy
  • cieplejsze okrycia wierzchnie

Poza tym przy pierwszym dziecku warto wyposażyć się w kaftaniki, czyli wiązane na boku bluzeczki i półśpioszki. Dzięki tym elementom garderoby łatwiej wdrożyć się w ubieranie tak wiotkiego ciałka. W zależności od pory roku ilość ciepłej odzieży będzie nieco inna, ale nawet latem mogą się przydać awaryjne polarowe śpioszki czy cieplejszy sweter.

ubranka dla noworodka
fot. pixabay.com

Jaki rozmiar ubranek do wyprawki?

To powtarzające się pytanie na wszelkich forach parentingowych. Najlepszym rozwiązaniem niepewnej sytuacji jest kupienie ubranek w rozmiarze 56 i 62. Ryzyko, że dziecko nie zmieści się w mniejsze ubranka, jest niewielkie, ale w najgorszym wypadku możemy oddać je innej mamie w podobnej sytuacji, a zabezpieczymy się przed gorączkowym bieganiem po sklepach i impulsywnym kupowaniem nie najpiękniejszych wzorów.

Jeśli urodzi się wyjątkowo niewielki młody człowiek, ubranka będą na niego nieco za duże, ale ta sytuacja ma miejsce głównie w przypadku wcześniaków, które i tak muszą jeszcze trochę pozostać w szpitalnych murach. Dzięki temu rodzina zyskuje czas na niezbędne zakupy prezentu z okazji szybkiego wyjścia na świat, a szpitalny arsenał maleńkich śpioszków pomoże przetrwać pierwsze dni mamie i maleństwu. Jedynym odstępstwem od tej reguły są ciąże mnogie, kiedy z góry zakładamy, że dzieci będą nieco mniejsze od swoich kolegów z porodówki i w związku z tym kupujemy wyprawkę w rozmiarze 50 i 56.

Wybieramy łóżeczko

Meble dla niemowlęcia to w dużej mierze dodatek do domu rodziców, więc śmiało wybierzmy ich wygląd wg swoich preferencji. Pełna funkcjonalność łóżeczka dla niemowląt również dotyczy opiekunów, stąd takie rozwiązania jak łóżeczka dostawiane do zwykłego łóżka, opuszczane barierki lub wbudowana komoda. Zastanówcie się nad planem opieki nad dzieckiem, swoich odczuciach dotyczących różnych rozwiązań. Być może okaże się, że dużo bardziej przemawia do Was klasyczne drewniane łóżeczko ze szczebelkami, co nie będzie mieć związku z modą na ekologiczne alternatywy przedmiotów codziennego użytku.

Dla przyszłego członka rodziny ważnym będzie natomiast jaki wybierzecie materac, aby zapewnić mu pełen komfort w pierwszych miesiącach życia. Odrzućcie cienkie materacyki z samej pianki, noworodek jest lekki, ale nie aż tak. Za najpopularniejsze można uznać materace z gryką i kokosem. Takie dwustronne rozwiązanie daje komfort wyboru zarówno dziecku jak i rodzicom, gdy szukają sposobu na dłuższy sen malucha.

wyprawka jak wybrać łóżeczko
fot. pixabay.com

Jaki kupić wózek?

Wśród młodych rodziców utarło się, że wózek, jako pierwszy pojazd malucha, wybiera tata, nierzadko ze wsparciem dziadka lub wujka dziecka. Mężczyźni rozpatrują jednak głównie techniczne aspekty, ale funkcjonalność i wygląd wózka powinna pasować zarówno mamie jak i tacie, bo zazwyczaj oboje korzystają z ułatwiających życie 4 kółek. Wybierając wózek, weźmy pod uwagę swój styl życia i okolicę zamieszkania. Po co? Bo dziecięce wózki dzielą się na lekkie i niewielkie – idealne w mieście, podróży i w budynkach bez windy oraz solidne, niemal terenowe wózki do jazdy w cięższych warunkach. Te drugie zajmują też więcej miejsca w samochodzie i nieco trudniej je złożyć. Ponadto wśród wózków znajdziemy też takie do zadań specjalnych np. do biegania lub z miejscem dla starszego rodzeństwa. Warto przed obejrzeniem ofert, zastanowić się czego potrzebuje Wasza rodzina.

Co kupić do szpitala?

Torba do szpitala to bagaż zarówno dziecka jak i mamy, więc poza kilkoma kompletami ubrań dla obojga, kubkiem na herbatę i telefonem do informowania najbliższych o tej pięknej chwili, warto wyposażyć się w specjalne wyposażenie poporodowe, ale nie przesadzić z wielkością walizki.

Przydadzą się:

  • pieluszki dla noworodków
  • bawełniane wkłady poporodowe wraz z podtrzymującymi majtkami z siateczki
  • wkładki laktacyjne
  • książka lub słuchawki dla relaksu
  • niewielkie przekąski (przydatne pomiędzy szpitalnymi posiłkami i podczas pobudek nocą)
  • kosmetyczka (nic tak dobrze nie robi jak prysznic po wysiłku)

Nie zabieraj ze sobą takich gadżetów jak butelka czy laktator, ponieważ szpitale posiadają odpowiednie sprzęty tego typu dla noworodków, zwykle lepszej jakości. Smoczek uspokajający także nie jest wskazany w pierwszych dniach życia. Piękne kreacje i wiele kosmetyków nie będzie Ci niezbędne, chyba że będziesz czuła większy komfort, mając do nich dostęp. Zabawki dla dziecka, poza pierwszą przytulanką też lepiej pozostawić w domu. Jeszcze przyjdzie czas na grzechotki i układanie klocków.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here