Zakupy przez Internet, czyli czego nie kupować online

7
2310
zakupy online ryzyko
fot. pixabay.com

W ostatnich miesiącach do sieci przeniosło się niemal całe nasze życie i zakupy nie są wyjątkiem. Niewielkie koszty dostawy jeszcze bardziej zachęcają nas do zakupów w sklepach internetowych i popularnych portalach. Na co powinniśmy uważać i po jakie produkty warto przejść się do sklepu?

Czy można kupić jedzenie przez Internet?

Na pierwszy rzut oka, każdy z nas odpowie zapewne, że tak, nie ma żadnego problemu. Doskonale funkcjonują przecież takie firmy jak Uber Eats czy Pyszne.pl. Świeże mięso i pieczywo zapewne wymagają jednak spaceru do osiedlowego sklepu lub marketu, prawda? Zakupy spożywcze online to dyskusyjna sprawa. Wszystko zależy od warunków, w jakich dana żywność powinna być przechowywana. Trwałe produkty mączne i suszone bez problemu mogą wyruszyć w drogę kurierem. Także większość słodyczy, olejów i półproduktów w proszku czy płynie może być z powodzeniem transportowana pod nasz dom bez specjalnej troski przewoźnika.

Jeśli przypomnimy sobie samochód z lodami pojawiający się czasem na ulicy w dziecięcych latach, okaże się, że przewóz ilości detalicznych w warunkach chłodniczych też nie jest niemożliwy. Aktualnie znacznie podniosłoby jednak koszt przesyłki, bo samochody chłodnicze nie kursują na popularnych trasach dostaw kurierskich. Wraz z wejściem w życie projektu Lodówkomatów firmy Impost ta sytuacja może się jednak zmienić.

czego nie kupować online
fot. pixabay.com

Dla własnego zdrowia

Z podobnym problemem możemy się zetknąć w przypadku kupna leków. Niektóre z nich mogą wymagać przechowywania w warunkach chłodniczych, więc jeśli decydujemy się na zakup online, warto najpierw przeczytać ulotkę, którą również bez problemu znajdziemy w Internecie. W ten sposób upewnimy się, że leki dotrą do nas w stanie nadającym się do bezpiecznego użycia.

W przypadku farmaceutyków nie bez znaczenia jest także źródło. Często można zgadnąć pochodzenie leków przez nieco inne opakowania. Dobrze szukając, na stronach internetowych można znaleźć nawet leki na receptę lub te zakazane w Polsce. Nie dajmy się skusić takim ofertom. Sprzedawane bez kontroli leki mogą być niskiej jakości, nie działać we właściwy sposób, a w najgorszym wypadku zagrażać życiu i zdrowiu.

Coraz większa popularność internetowych aptek umożliwia równie wygodny, ale bezpieczny dostęp do leków i suplementów. Za ich pośrednictwem przekażemy receptę oraz skontaktujemy się z dyplomowanym farmaceutą, gdyż apteki mają obowiązek zatrudniać osoby o tym wykształceniu. W wyjątkowych przypadkach można skorzystać z zagranicznych placówek, które oferują szerszy wybór produktów, ale upewnijmy się, że również są to apteki, a nie dystrybutorzy ryzykownych podróbek.

jak kupić leki przez internet
fot. pixabay.com

Tanio, szybko i bez zastanowienia

Poruszona już kwestia odpowiedniego sposobu wysyłki nie jest jedynym problemem podczas zakupów online. Długo przed pojawieniem się najważniejszego obecnie medium pojawili się pierwsi oszuści i niskiej jakości podróbki, a sytuacja ta trwa do dziś. Szukając modnych dodatków do domu czy prezentu dla mamy, patrzmy więc na cenę w dwojaki sposób.

Oczywiste jest, że szukamy jak najlepszych produktów w stosunkowo niskich cenach, ale jeśli jest ona zbyt niska, w głowie powinna się zapalać czerwona lampka. To najprawdopodobniej nie aktualna promocja, a oszczędność na materiałach i procesie produkcyjnym lub w najgorszym przypadku zwykłe oszustwo. Surfując w sieci, należy mieć się na baczności i nie ulegać impulsywnemu kupowaniu i zamiast tego, kilkakrotnie sprawdzać każdy aspekt. Organizacja domowego budżetu staje się wtedy znacznie prostsza.

W przypadku przedmiotów używanych lub takich, które powinny być do nas idealnie dopasowane, obejrzenie z bliska, przymierzenie czy sprawdzenie sprawności sprzętu jest ważną częścią zakupów. Wybierając suknię ślubną lub garnitur albo przed zakupem auta, chcemy przetestować produkt na wszelki możliwy sposób. Aby mieć tę szansę w świecie wirtualnym należy kupować na platformach gwarantujących prawa konsumenta. Wtedy możemy bez problemu odesłać niechcianą rzecz, często nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Po raz kolejny zwracamy uwagę na to, jak ważne jest sprawdzanie podczas zakupów w Internecie.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here