Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

0
967
jak wybrać łóżeczko niemowlęce
fot. pixabay.com

Bezpieczne schronienie w brzuchu mamy noworodek zamienia na pełen bodźców świat. Nic dziwnego, że rodzice chcą zapewnić mu miejsce do spokojnego snu i odpoczynku. Producenci łóżeczek dla niemowląt pragną sprostać tym wymaganiom, więc oferta coraz bardziej się poszerza.

Łóżeczko czy kołyska?

Używane od dawien dawna kołyski zagnieździły się w naszej świadomości. Nie ma przecież nic bardziej uroczego nic rodzic kołyszący delikatnie usypiające dziecko. Wszystko zależy jednak od tego, do czego chcecie przyzwyczajać dziecko i czy planujecie zakup na dłużej. Kołyska spełnia bowiem swoją funkcję tylko w pierwszych miesiącach życia dziecka. Później staje się niebezpieczna, a często także niefunkcjonalna. Kiedy dziecko zaczyna siadać i bawić się zabawkami lub swoim ciałem, kołysanie będzie mu przeszkadzać. Decydując się na kołyskę, musimy liczyć się z tym, że jest to mebel na chwilę.

Połączeniem tych rozwiązań jest łóżeczko z doczepianymi płozami. Łączy one w sobie funkcje obu mebli i wystarczy odkręcić kilka śrubek, by zmienić funkcjonalność. Przy pierwszym dziecku rodzice często nie są pewni, czego będą potrzebować, więc to też dobry pomysł dla niezdecydowanych. Jeśli natomiast wybierzecie łóżeczko uniemożliwiające doczepienie płóz, na rynku pozostaje wiele bujaczków, które nie zajmują aż tyle przestrzeni, nie naruszają organizacji domowego budżetu swoją ceną i są bardziej mobilne.

łóżeczko czy kołyska dla dziecka
fot. pixabay.com

Wymiary łóżeczka — jakie wybrać?

Najpopularniejsze wymiary łóżeczka to 120 × 60 cm. Takie łóżeczko wystarczy dziecku niemal do 3 urodzin, o ile daje też nieco samodzielności w kolejnych latach (np. poprzez wyjmowane szczebelki). Bez problemu dokupimy do niego pościel, także w marketach czy na aktualnych promocjach. Uniwersalność zdecydowanie przemawia za wyborem tych wymiarów łóżeczka dla dziecka.

W podobnej cenie kupimy także nieco większe łóżeczko, czyli takie o wymiarach 140×70 cm. Mają one zwykle możliwość złożenia jednego z boków, by stworzyć coś na kształt tapczanu, więc mogą służyć jeszcze przez okres przedszkolny. Choć nie jest tak powszechna, pościel w takich wymiarach również kupimy bez większych problemów, szczególnie podczas zakupów online.

Jeśli w pierwszych miesiącach zależy Wam na tym, by mały człowiek miał w swoim łóżeczku nieco przytulniej, możecie zdecydować się na coś specjalnie na ten okres. Może to być wspomniana wcześniej kołyska, kosz Mojżesza, kartonowe łóżeczko modne w krajach skandynawskich lub dostawka do łóżka rodziców. Wymiary tych miejsc do spania dla noworodka są różne. Długość mieści się w zakresie 70-100 cm, a szerokość maleńkich łóżeczek wynosi od 40 cm. Materac, prześcieradło i poduszeczkę trzeba kupować w komplecie lub wykonać na zamówienie, co jest sporą wadą nieszablonowych przestrzeni do spania dla nowych członków rodziny.

Razem czy osobno?

To, czy dziecko będzie spało w osobnym łóżeczku, jest decyzją rodziców. Czasem łóżeczko niemowlęce przydaje się także w dzień, aby na chwilkę zostawić bawiące się dziecko w bezpiecznym miejscu. Jeśli świadomie podejmujecie decyzję o spaniu z dzieckiem w pierwsze miesiące jego życia, są rozwiązania, które mogą to ułatwić.

dostawka do łóżka rodziców
fot. pixabay.com

Pierwszym z nich jest kokon, czyli niewielki materacyk otoczony miękkim wałkiem z wiązaniem na dole. Noworodek w tak ograniczonej przestrzeni poczuje się bezpieczniej, a starsze niemowlę będzie miało dużo miejsca na nóżki po odwiązaniu kokonu. Taka wydzielona przestrzeń pomoże także rodzicom, bo nie stracą całego łóżka przez migrującego bobasa, a ograniczniki pomogą im w zachowaniu bezpieczeństwa.

Inną możliwością jest dostawka do łóżka rodziców. Dzięki niej nie stracicie cennej przestrzeni w łóżku, zachowacie nieco komfortu i upragnionej intymności z drugą połówką, a dziecko będzie tuż obok. Dostawki mają różne systemy mocowania i zakres wysokości, więc należy poświęcić trochę uwagi i dobrze dobrać łóżeczko.

Konstrukcja i funkcje dodatkowe

Wybierając łóżeczko, patrzymy także na materiały i wygląd mebla, bo to ono odpowiada za większość wystroju kącika dla niemowlaka w sypialni rodziców lub jest jednym z kluczowych elementów dziecięcego pokoju. Najpopularniejsze ze względu na swoją solidność wciąż są łóżeczka drewniane. Łatwy jest także dodatkowy montaż funkcjonalnych elementów np. szuflad czy wspomnianych płoz do ich głównej ramy. Niektóre łóżeczka mają także część z szufladami i przewijakiem, więc są jedynym meblem, jaki potrzebujemy kupić do wyprawki dla malucha.

Pozostałe materiały, z jakich wykonywane są łóżeczka to walka nowoczesnych technologii z minimalistycznym podejściem i ekologicznymi alternatywami. Kosze Mojżesza wykonane z wikliny lub tkaniny są przykładem kierowania się rodziców i producentów w stronę maksymalnej prostoty. Nowoczesne łóżeczka mogą przypominać łóżeczka turystyczne, czyli stelaż z tworzywa lub metalu i rozciągniętą na nim elastyczną siatkę. Projektanci wciąż zaskakują czymś nowym, a na rynku przedmiotów używanych można też znaleźć odrestaurowane perełki z dawnych czasów. Pozostaje kwestia finansów, preferencji rodziców i mamy dopasowany do potrzeb wszystkich dodatek do domu dla bobasa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here