Jak wybrać materac?

0
915
jak wybrać materac
fot. pixabay.com

Wystarczająco długi i zdrowy sen jest podstawą regeneracji organizmu. Pozycja, jaką może przyjąć wtedy nasze ciało, jest kluczowa dla jakości snu i może sprzyjać powstawaniu problemów zdrowotnych lub skutecznie je leczyć. Źle dobrane podłoże może być przyczyną wielu niedogodności, od chronicznego zmęczenia do bólu i poważnych schorzeń. Jak prawidłowo wybrać materac, by zadbać o swoje ciało?

Jak twardy materac wybrać?

Wokół twardości materaca narosło wiele mitów i złotych rad, a niestety nie ma magicznej metody, by ją wybrać. Istnieją jednak trzy zasady, które choć trochę mogą pomóc w wyborze materaca szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakupy przez Internet.

  1. Wybierz tak, by było Ci wygodnie. Materac to nie idealny prezent na każdą okazję, a podstawa komfortu Twojego snu, czy jednej trzeciej całego życia. Nie obawiaj się testowania produktów i nie kieruj opinią innych. To Twoje ciało.
  2. Im więcej nacisku na dany punkt materaca wywiera Twoje ciało, tym twardszy powinien być. Najprościej mówiąc, odnosi się to wagi użytkownika materaca, ale w przypadku osób wysokich masa ich ciała może być większa, bo rozkłada się na większą powierzchnię podłoża, na którym śpią. Materace oznaczone symbolem H1 przeznaczone są dla osób do 60 kg. Kolejna cyfra to większa twardość materaca. Dla H2 sugerowana waga to 60-80 kg, a dla H3 80-110 kg. Osoby powyżej tej masy ciała powinny zdecydować się na materac o oznaczeniu H4. Podane zakresy są orientacyjne i odnoszą się do osób średniego wzrostu.
  3. Osoby śpiące na boku lub często zmieniające pozycje w trakcie snu powinny mieć twardszy materac. Wynika to z potrzeby podparcia kolejnych punktów jak ręce i nogi, aby uzyskać zdrową, niewymuszoną postawę podczas snu.
jaka twardość materaca
fot. pixabay.com

Jakie wypełnienie materaca?

Na rynku dostępnych jest kilka typów wypełnień materaca i to od nich zależy większość jego cech, włącznie z ceną. Nie zawsze najdroższy materac będzie najlepszy, ale przy niektórych technologiach warto poczekać na aktualną promocję, by móc spać spokojnie.

Pianka poliuretanowa

Najtańszy ze względu na technologię produkcji, ale wciąż trwały materiał. Najprostsze materace złożone są z jednej warstwy stosunkowo miękkiej pianki, co powoduje słabsze podparcie punktowe (łatwiej wygina się duża część materaca). Za rozsądną cenę dostaniemy też materace piankowe o wyższej twardości i kilkami strefami i celowymi wyżłobieniami, co czyni je komfortową opcją wyposażenia sypialni.

Materace lateksowe

Jest to rodzaj pianki, ale wykonanej z mieszanki naturalnego mleczka lateksowego i jego syntetycznego odpowiednika. Charakteryzują się większą trwałością niż materace wykonane z poliuretanu.

Bonell, czyli sprężynowe materace

Popularne w poprzednich pokoleniach. Ich zaletą jest wprowadzenie metalowych sprężyn, które odbierają większość nacisku nawet najbardziej ruchliwej osoby o dużej wadze. Zapobiega to wgnieceniom i sprawia, że materac służy przez lata mimo ceny, która w dobrze zorganizowanym budżecie domowym nie powala z nóg. To wypełnienie materaca często wybierane jest przez właścicieli hoteli, więc przetrwa naprawdę wiele.

Materace kieszeniowe

Od bonellowych różni je sposób połączenia sprężyn. W materacach typu pocket (ang. kieszeń) każda sprężyna wykonana jest z osobnego fragmentu drutu i zapakowana w niewielki woreczek z tkaniny. W materacach sprężynowych metalowe amortyzatory tworzą ciąg połączonych ze sobą elementów, tutaj są natomiast powiązane ze sobą jedynie kawałkiem przeszytego materiału. Dzięki temu mogą pracować niezależnie od siebie i lepiej przyjmować nacisk w najmniejszych nawet punktach. Jakość materaca kieszeniowego łatwo poznać po liczbie sprężyn na metr kwadratowy. Im jest ich więcej, tym lepiej dopasowuje się on do ruchu ciała.

Pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne

Tworzywa sztuczne wysokiej klasy, których początków należy dopatrywać się w NASA i ośrodkach badawczych sprzętu rehabilitacyjnego. Ich podstawową zaletą jest niemal idealne dopasowanie do kształtu ciała niezależnie od pozycji, a wadą z pewnością cena.

materace dla alergików
fot. pixabay.com

Materac dla alergika

Alergia dotyka większość osób w mniejszym lub większym stopniu, a miejsce do spania, w którym spędza się wiele godzin, powinno być czyste od zatruwających organizm alergenów. Bez tego z pewnością nie będziemy dobrze sypiać mimo najlepiej dopasowanego materaca. Ten ma jednak odpowiadać na wszystkie indywidualne potrzeby. Właściwości antyalergiczne mają przede wszystkim syntetyczne pianki, lateksowa ma także działanie przeciwgrzybicze, ale również materace sprężynowe czy kieszeniowe z racji użytych komponentów mogą być antyalergiczne. Przed zakupem warto doczytać skład materaca lub zapytać sprzedawcę. Dla bezpieczeństwa warto wybierać te materace, które mają stosowny certyfikat produktu nadającego się dla alergików. Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here