Trzy najważniejsze pytania, na jakie warto sobie odpowiedzieć, kupując kruszywo

0
495
kruszywo

Kamienie ogrodowe często znajdują różnorodne zastosowanie w naszym otoczeniu. Pojawiają się wokół budynków wielorodzinnych, ale też ozdabiają ogrody przy prywatnych domach. Mogą stanowić również ciekawy dodatek do dużych przestrzeni publicznych. Zobaczmy zatem, o czym warto pamiętać przed ich zakupem.

Jak wybrać najbardziej odpowiedni kamień ozdobny?

Kamienie ogrodowe Świdwin oferują cały szereg różnorodnych kruszyw, które możemy podzielić ze względu na wielkość ziarna, kolory czy też minerały, które je tworzą. Ze względu na tak ogromny wybór, warto zastanowić się na początek, jakie kamienie ozdobne będą najlepsze do naszego ogrodu.

W praktyce okazuje się, że aby wybrać najlepsze, warto przede wszystkim kierować się gustem oraz efektem, który ma zostać uzyskany po ich zastosowaniu. Kamienie ozdobne służą przede wszystkim do wywołania odpowiedniego efektu wizualnego, więc to on będzie zawsze odgrywał największą rolę. Dobrze będzie przyrównać go między innymi do koloru fasady budynku lub też do barw dodatkowych, które posiada stolarka okienno-drzwiowa lub dach. Kruszywo musi z nimi dobrze współgrać.

Parametry techniczne związane z kruszywem

Decydując się na konkretny rodzaj kamieni ozdobnych, należy także przyjrzeć się ich parametrom technicznym. Najważniejsze są dwa z nich: uziarnienie oraz gęstość nasypowa.

Uziarnienie to parametr, który mówi nam, jak duże odłamki znajdują się w danej frakcji. Mogą mieć zaledwie kilka milimetrów lub też kilkanaście, co pozwala na uzyskanie różnych efektów wizualnych. Co więcej, uziarnienie mocno wpływa na to, jaka będzie regulacja wilgotności i przepuszczalność wody w danym środowisku. Im większa frakcja, tym regulacja wilgotności jest większa.

Drugi ważny parametr to gęstość nasypowa, która mówi nam, jaka jest waga kamieni. Z pozoru może wydawać się, że parametr ten nie odgrywa istotnej roli, jednak w rzeczywistości jest niezwykle ważny. Mówi bowiem o tym, czy miejsca o ograniczonej nośności dobrze zachowają się pod wpływem nacisku kruszywa.

Przygotowanie gruntu

Czy w przypadku twojego gruntu niezbędne będzie jego jakieś przygotowanie, czy może raczej będziesz mógł położyć tam kamienie bez specjalnych wcześniejszych zabiegów, zależy między innymi od tego, jakie mają spełniać zadania. W przypadku kamieni pełniących wyłącznie funkcje ozdobne, z pewnością będziesz mógł położyć je bez uprzedniego przygotowania włókno, najpewniej jedynie na geowłókninie. Jeśli jednak mają być jednocześnie funkcjonalnym podłożem, na którym znajdą się na przykład duże obciążenia, warto zadbać o to, aby grunt został należycie przygotowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here