Całoroczne domki ogrodowe: jak je zbudować?

0
713
Całoroczne domki ogrodowe

Nie ma wątpliwości co do tego, że pomysł na budowę domków ogrodowych zwykle pojawia się, gdy pogoda się ociepla, a ludzie zaczynają myśleć o przytulnym miejscu na spokojne letnie wakacje. Jednak warto jest pamiętać, że przy nieco większej inwestycji, domek ogrodowy całoroczny można z łatwością dostosować również do zimowego odpoczynku – tak, domek ogrodowy może być używany znacznie częściej niż tylko w ciepłe dni. Jak stworzyć taką całoroczną strefę wypoczynku?

Wybór odpowiedniego drewna – połowa sukcesu

Jednym z głównych powodów odpowiadających za wybór domku drewnianego jako miejsca do odpoczynku na łonie natury jest nie tylko naturalność drewna, ale również jego niezwykłe właściwości, które mają znaczący wpływ na izolację termiczną budynku. Dlatego, domki drewniane ogrodowe wykonane z wysokiej jakości drewna już zapewniają doskonały mikroklimat w pomieszczeniach – latem panuje komfortowo chłodna temperatura, a zimą ciepła.

Można powiedzieć, że najczęściej używanym drewnem do budowy domków ogrodowych w naszym kraju jest drewno iglaste, takie jak: sosna, świerk, cedr, połączenie sosny i cedru, czy modrzew. Nie jest niczym zaskakującym, że częsty wybór tych gatunków drzew jest przede wszystkim związany z ich liczebnością w naszym kraju, ale nie można również zignorować wyjątkowych cech charakterystycznych drzew iglastych. Na przykład, drewno świerku ma znacznie większą odporność na zmiany temperatur niż sosna i to właśnie dlatego świerk jest często wybieranym gatunkiem do budowy konstrukcji drewnianych. Jednak nie należy zapominać o tym, że drewno sosny więcej oddycha, co powoduje lepszą przepuszczalność powietrza i wilgoci, a jego specyficzna gęstość zapewnia lepsze właściwości mechaniczne, które są tak istotne przy budowie domków ogrodowych.

Jeśli chodzi o niezwykle ważny aspekt związany z tym tematem – izolacja termiczna – domki drewniane zbudowane ze świerku będą charakteryzować się przynajmniej 10% lepszą termoizolacją niż budynki wykonane z sosny. Ten sam domek z modrzewia będzie utrzymywał od 25% do 30% zimniejszą temperaturę wewnątrz budynku. Prawda jest taka, że jeśli nie chcesz oszczędzać dużo pieniędzy na materiałach budowlanych, to warto jest dodać, że czerwony cedr kanadyjski lub syberyjski przewyższa inne gatunki drewna pod względem właściwości izolacyjnych. Dzięki swojej niezwykłej strukturze, cedr utrzymuje doskonałą temperaturę, ale również oczyszcza powietrze z mikrobów. To drewno ma również bardzo niski współczynnik ściśliwości, dzięki czemu praktycznie nie poddaje się rotacji wzdłużnej i poprzecznej, ani kurczeniu się. Tym samym, ze względu na wyjątkowo niską gęstość i wysoką zawartość powietrza w swojej strukturze, cedr ma najmniejsze straty ciepła w porównaniu z innymi gatunkami drewna.

Wybierając drewno, z którego będzie zrobiony Twój domek ogrodowy, warto jest wiedzieć, aby w miarę możliwości wziąć pod uwagę lokalizację wybranego gatunku drzewa oraz porę roku, o której zostało ścięte. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w zależności od rodzaju lasu, w którym rosło – w mieszanym, gęstym, a może w lasach na wzgórzach, na bagnach lub na nizinach – będzie zależeć jego gęstość. To, gdzie rosły drzewa jest również ważne pod względem wytrzymałości i trwałości budynku. Ponadto, należy pamiętać, że drzewo, które zostało ścięte zimą już będzie bardzo suche, więc dodatkowe wysuszenie już zamontowanej konstrukcji prawdopodobnie pozwoli uniknąć większych deformacji, dużych pęknięć i uszkodzeń spowodowanych przez grzyby lub gryzonie.

Jak zapewnić wysoką izolację domku drewnianego?

Aby domki ogrodowe były właściwie ocieplone, należy zaznajomić się z kilkoma ważnymi aspektami przed rozpoczęciem prac izolacyjnych – to pomoże zapewnić najwyższy poziom termoizolacji.

Przede wszystkim, warto jest wiedzieć, że zaleca się, aby wszelkie prace ociepleniowe były wykonywane od zewnętrznej strony budynku, ponieważ zmniejsza to obciążenie temperaturowe ścian – temperatura ściany pozostaje stabilna przez cały rok. Ponadto, należy wspomnieć, że izolacja domku ogrodowego całorocznego od wewnątrz nie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Podczas ocieplania ścian domku drewnianego, który już został wybudowany, często konieczne jest rozmontowywanie podłogi. Jeśli, jednak domek ogrodowy ma zachować swój wyjątkowy wygląd, który nadają mu kłody, warto jest przeprowadzić prace izolacyjne od wewnątrz. Należy pamiętać, że w takim przypadku zaleca się używanie tylko ekologicznych materiałów, ponieważ jest to jedyny sposób na zachowanie zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Drugą istotną kwestią, którą należy zrozumieć wybierając materiał izolacyjny dla Twojego domku drewnianego, jest znaczenie oporu cieplnego. Im niższy współczynnik oporu cieplnego, tym mniej materiałów izolacyjnych będzie potrzebnych do ocieplenia budynku, a przewodność ostatecznie wpłynie na koszty ogrzewania. Należy również wziąć pod uwagę to, aby materiał użyty do izolacji był paroprzepuszczalny – nie „oddycha”, nie przepuszcza wiatru, materiał nie gromadzi wilgoci i jest odporny na rozwój drobnoustrojów.

Trzecim bardzo ważnym aspektem, który należy wiedzieć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac izolacyjnych jest to, że domki drewniane ogrodowe będą się przemieszczać przynajmniej kilka lat po ich wybudowaniu. Dlatego, bez przeprowadzenia odpowiednich kalkulacji tego procesu, materiał użyty do izolacji może ulec uszkodzeniu, a wszystkie prace ociepleniowe będą musiały zostać wykonane od nowa.

Czwarte – jeśli Twój domek drewniany nie jest nowy, pierwszym krokiem przed rozpoczęciem prac izolacyjnych jest dokładna inspekcja budynku. To oznacza, że należy sprawdzić, czy domek nie ma żadnych uszkodzeń strukturalnych. W takim przypadku, powinno się poddać kontroli jakości nie tylko ściany i podłogę, ale również dach. Ponadto, warto jest wiedzieć, że okna i drzwi odpowiadają aż za 25%, a czasem nawet 30% strat ciepła, dlatego inwestując w izolację domu drewnianego nie płać tylko za ocieplenie ścian i sufitu. Nie jest niczym niespotykanym, że domki ogrodowe są ocieplane niezależnie od konkretnych miejsc, przez które z budynku ucieka duża ilość ciepła, ale warto jest wiedzieć, że nie pozwala to na maksymalną izolację. Nawet duże inwestycje w docieplenie ścian czy wydajne systemy grzewcze na nic się nie zdadzą, jeśli nie zapewnimy całkowitej szczelności domków drewnianych ogrodowych.

Jakie wybrać materiały izolacyjne?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac izolacyjnych, warto jest wiedzieć, że ocieplenie domku drewnianego z całą pewnością nie jest tanim i szybkim przedsięwzięciem, a wybór materiału ma wpływ na jakość termoizolacji. Chyba najpopularniejszą opcją, jeśli chodzi o materiał do izolacji domków z drewna, jest obecnie pianka poliestrowa. Ocieplając budynek za pomocą tego produktu, specjalne panele poliestrowe są mocowane bezpośrednio do drewna. Mimo swojej prostoty, ta metoda jest szczególnie popularna. Jednak warto jest wiedzieć, że nie zapewni ona najwyższej jakości izolacji – ze względu na brak szczelności materiału poliestrowego. Natomiast, poliuretan jest szczególnie często stosowanym produktem do ocieplania domków ogrodowych, ze względu na swoją niezwykłą jakość i elastyczność, co jest bardzo ważne w termoizolacji. Kolejną metodą, która pozwoli uzyskać lepsze rezultaty niż pianka poliestrowa, jest izolacja przy użyciu wełny mineralnej. Jednak warto jest pamiętać, że wybierając wełnę mineralną, potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie w formie folii polietylenowej, która pomoże wchłonąć szkodliwą dla ścian parę wodną.

materiały izolacyjne

Niezależnie od tego, jaką metodę i materiał wybierzesz, w każdym przypadku należy zwrócić uwagę na współczynnik przenoszenia ciepła U i opór cieplny R. Kryterium przenikania ciepła pozwoli ocenić izolację termiczną lub ilość ciepła, jaka może przeniknąć przez materiał izolacyjny. Im niższa wartość U, tym mniej ciepła przeniknie. Patrząc na współczynnik oporu cieplnego, im wyższy opór, tym ściana zatrzyma więcej ciepła.

Ocieplane domki ogrodowe: dlaczego należy izolować nie tylko ściany?

Jeśli chodzi o temat izolacji, pierwszym skojarzeniem zazwyczaj jest ocieplanie ścian domku ogrodowego. Jednak nie jest to jedyna część budynku, o którą należy zadbać, aby zachować komfortowy klimat w pomieszczeniach.

Przede wszystkim, zimna podłoga może być nazwana jedną z głównych przyczyn niskiej temperatury w domkach drewnianych. Ważne jest, aby podkreślić, że tego problemu nie da się rozwiązać zwyczajnie kładąc na podłodze dywan. Dlatego, podczas montażu podłogi w domku z drewna, należy upewnić się, że w czasie przeprowadzania prac izolacyjnych nie powstaną tzw. „mostki termiczne”. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na użycie poliuretanu do ocieplenia budynku, warstwa tego materiału musi mieć grubość 10-15 cm. Domek ogrodowy całoroczny z podłogą izolowaną poliuretanem ma doskonałe właściwości izolacyjne – ten materiał jest homogeniczny, co oznacza, że nie wymaga dodatkowego uszczelniania i dobrze przylega do warstwy izolacyjnej. Pozwala również na uzyskanie znacznie większej termoizolacji niż inny materiał izolacyjny.

Jeśli chcesz utrzymać komfortową temperaturę w domku drewnianym przez cały rok, to nie należy zapominać o wysokiej jakości izolacji dachu. Dach jest częścią budynku, która chroni go przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV czy też deszcz. Dlatego warto jest wiedzieć, że przeciekający lub zwyczajnie pozostawiony bez nadzoru dach jest przyczyną największej utraty ciepła – gdy ciepłe powietrze w budynku wzrasta do 30%, o wiele więcej ciepła jest marnowane przez nieszczelny dach. Chyba najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do izolacji dachu jest wełna mineralna, która nie tylko zachowuje ciepło w budynku, ale również w znacznym stopniu zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Należy również wspomnieć, że wybór ekologicznych i zrównoważonych domków drewnianych, które zostały odpowiednio ocieplone, ma ogromną korzyść dla środowiska, ponieważ takie budynki zużywają mniej energii elektrycznej – nie wymagają urządzeń do chłodzenia i ogrzania domku. Dlatego, szczególnie ważne jest, aby znaleźć niezawodny sposób na zatrzymanie wycieku ciepłego powietrza przez dach i jego konstrukcję. Wysokiej jakości izolacja dachu nie pozwoli na utratę przytulnej atmosfery i komfortu, której towarzyszy wyciek ciepła z budynku.

Jaki system grzewczy wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak ogrzewać domki drewniane ogrodowe, dlatego ciężko jest znaleźć najlepszy sposób, który pasowałby do każdego rodzaju domu. Wybór systemu grzewczego może zależeć od kilku czynników, dlatego domki ogrodowe mogą być ogrzewane na różne sposoby: za pomocą kominka, grzejnika elektrycznego, oraz wielu innych urządzeń.

Zastanawiając się jak ogrzać swój domek drewniany, warto jest wziąć pod uwagę takie kwestie jak rodzaj konstrukcji budynku, izolacja, ile czasu spędzasz w domku poza okresem letnim, etc. Na przykład, jeśli nie planujesz używać swojego domku ogrodowego przez cały rok, nie warto jest inwestować w kompleksowy system ogrzewania pomieszczeń. W takim przypadku będziesz musiał utrzymywać temperaturę na poziomie około 6-8°C przez cały sezon zimowy, aby woda nie zamarzała w kaloryferach. Jeśli zamierzasz użytkować domek okresowo, warto wybrać system ogrzewania, który nie wymaga dużych inwestycji, ale zapewnia minimalne potrzeby grzewcze. Na przykład, grzejnik elektryczny lub klimatyzator dość szybko i wydajnie nagrzewa pomieszczenie – urządzenia o mocy 70-80 W/m² powinny wystarczyć do ogrzania ocieplonego domku w umiarkowanych warunkach zimowych.

Aby zapewnić najwyższy poziom wydajności ogrzewania elektrycznego, w grzejnikach można zastosować termostaty, które umożliwiają automatyczną kontrolę temperatury. W zależności od temperatury zarejestrowanej przez czujniki, ogrzewanie włączy się lub wyłączy automatycznie. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również zwiększa wydajność systemu. Kolejną, chyba najczęściej stosowaną opcją ogrzewania jest kominek, który zapewnia efektywne ogrzewanie budynku i może być używany tylko w razie potrzeby. Jeśli zapewnisz dodatkowy system rozprowadzenia ciepła we wszystkich pomieszczeniach, to ogrzejesz cały dom dość szybko i niedrogo. Największą wadą tej opcji jest to, że gdy ogień w kominku przestaje się palić, pomieszczenia dość szybko się wychładzają, więc przy wyborze tej opcji ogrzewania niezbędny jest najwyższy poziom izolacji budynku.

Natomiast, osoby, które szukają najbardziej wydajnego sposobu na ogrzanie domku ogrodowego na dłuższą metę, powinny dobrze rozważyć profesjonalny system grzewczy. Pozwoli to nie tylko na utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach o dowolnej porze dnia i nocy, ale również zapewni równomierne ogrzewanie całego budynku, w tym instalacji wodociągowej, dzięki czemu unikniemy problemu zamarzania wody w rurach w okresie zimowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here