Koszty szpachlowania w 2022

0
473
Koszty szpachlowania w 2022

Położenie gładzi gipsowej to bardzo powszechna czynność podczas wszelkich prac remontowych i budowlanych. Nie dziwi więc fakt, że osoby decydujące się na tego rodzaju prace są żywo zainteresowane ceną w tym wypadku. Jak prezentuje się ona w porównaniu z poprzednim rokiem i co wpływa na cenę? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje. 

Ile kosztowało szpachlowanie w zeszłym roku? 

Od 2015 roku można zaobserwować tendencję wzrostu cen za wszelkie usługi budowlane. W 2021 roku doszło jednak do gwałtownego wzrostu cen, a przyczyną tego zjawiska była szalejąca na całym świecie pandemia. Cena za 1 m2 wynosiła wówczas między 28 a 37 złotych. Warto jednak podkreślić, że była to cena za robociznę, a więc do sumarycznych kosztów konieczne jest jeszcze doliczenie cen za konieczne materiały. 

Ile kosztuje szpachlowanie w 2022 roku? 

Cena za tę usługę w 2022 roku wzrosła, jak cena za usługi w każdym sektorze. W tym roku za metr kwadratowy zapłacimy już od 35 do 45 złotych. Droższe są również materiały wykorzystywane do kładzenia gładzi gipsowej, a finalnie prace remontowe i budowlane stały się gałęzią niezwykle kosztowną, przez co wiele osób decyduje się na wykonanie ich własnym sumptem i korzystając z porad specjalistów. 

Co wpływa na cenę za szpachlowanie? 

Tak, jak wszystkie usługi, cena w tym wypadku jest zależna od miejsca zamieszkania. Chociaż średnio zapłacimy za jeden metr kwadratowy około 40 złotych, różnica 10 złotych to sporo, a taka może się pojawić w przypadku usług świadczonych na Śląsku czy w województwie mazowieckim. 

Ogromny wpływ na cenę wybranej usługi mają stawki oferowane przez konkurencję oraz ceny materiałów, a te nie tanieją. Korzystanie z lepszych zapraw oraz usług cieszących się dobrą renomą fachowców zawsze wiąże się z wyższą ceną. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić szereg najróżniejszych ofert i sprawdzić opinie nie tylko na temat surowców, ale  również na temat ekspertów, których zamierzamy zatrudnić. 

Czy samodzielne szpachlowanie się opłaca? 

W związku z coraz wyższymi cenami za szpachlowanie, wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie wszelkich prac i zaoszczędzenie na kosztach robocizny. Trzeba jednak mierzyć siły na zamiary i uwzględnić nie tylko fakt, że przyda się nieco wiedzy i doświadczenia, ale również sporo czasu. Zanim nałożymy gładź gipsową, trzeba wykonać szereg prac poprzedzających, takich jak gruntowanie ścian. Po tym etapie muszą one całkiem wyschnąć, a dopiero później ściana będzie gotowa na szpachlowanie, a w końcu i na położenie ostatniej warstwy, czyli farby lub tapety. 

Dodatkowo konieczne będzie zainwestowanie w zestaw narzędzi, które są nieodzowne w takich sytuacjach, a więc papieru ściernego, poziomnicy, szpachli, urządzenia do mieszania gładzi oraz przyrządu do szlifowania. Jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie, ryzykujemy, że nie wszystko uda się zrobić tak, jak powinno to wyglądać. W rezultacie może okazać się, że zamiast zaoszczędzić pieniądze, będziemy musieli wydać ich więcej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here