Co kupić na wakacjach za granicą?

1
1014
co kupić na wakacjach za granicą
fot. pixabay.com

Wakacje w kraju nie budzą tyle emocji, co zagraniczne wyprawy. To z nich chcemy przywieźć cenne pamiątki, by pamiętać o życiowych przygodach i podzielić się swoimi doświadczeniami z bliskimi. Nie wszystko, co dostaniemy w sklepach z pamiątkami, jest warte swojej ceny i długich podróży. Co najlepiej przywieźć z wakacji poza granicami kraju?

Prezenty dla najbliższych

Prezent dla mamy czy ciotki nie jest pamiątką z pełnego przygód wyjazdu, a niewielkim fragmentem poznanej przez podróżnika kultury. Może to być coś funkcjonalnego, czyli prezent do 50 czy 30 zł, który kupilibyśmy z jakiejkolwiek innej okazji, ale bardziej inspirujące jest zawarcie w nim elementów obcego świata. Etniczny wzór, fotografia na torbie lub prosty napis w obcym języku (najlepiej innym alfabecie) to wystarczający dodatek, jakim może być ozdobiona przywieziona pamiątka.

Bezpiecznym prezentem z wakacji za granicą są też dodatki do domu i dekoracje reprezentujące lokalną sztukę i rzemiosło. Tradycyjne wyroby, dzięki ekologicznym alternatywom popularnie używanych surowców, wpasują się nawet w gust miłośników zrównoważonego trybu życia. Takie prezenty spotkają się także z uznaniem wśród najbardziej wymagających osób z rodziny, które nie życzą sobie zagracania dopieszczonego wnętrza ich mieszkania.

rękodzieło pamiątki z podróży
fot. pixabay.com

Niedostępne nowości i luksusy

Wiele produktów najpierw pojawia się na ograniczonej liczbie rynków narodowych, a polski raczej nie jest pierwszy w długiej wyliczance. Nic dziwnego, że z wojaży za zachodnią granicę chętnie przywozimy nowości elektroniczne i modowe. Są to rzeczy, które w naszym kraju będą dostępne dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy. Nie ulegajmy jednak pokusie impulsywnego kupowania. Być może niezwykłe przedmioty codziennego użytku wcale nie są nam aż tak niezbędne. Wykorzystaj czas, jakiego na wakacjach mamy zwykle pod dostatkiem, na powtórne zastanowienie się, czy potrzebujesz tych przedmiotów.

Tanie alternatywy

Duża rodzina lub mniej zorganizowany budżet wymaga wprowadzenia niezbędnych oszczędności na zakupach dla najbliższych. Wakacje za granicą same nie należą przecież to taniej formy wypoczynku. Konieczność kupienia niewielkich prezentów do 20 zł nie powinna sprowadzać się na utratę ich jakości. Magnesy i zabawne gadżety wykonane w Chinach możną przecież kupić online, a chodzi o pamiątkę z wyjątkowej podroży daleko od domu. Malowana przez lokalną artystkę zakładka do książki lub wykonana z muszelek i kawałków drewna bransoletka będą lepszym wyborem niż kolejna plastikowa figurka, lub zabawki dla dzieci, które nie przetrwają powrotu do kraju. Maluchom możemy wręczyć maleńką szmacianą lalkę w tradycyjnym stroju lub często występujący w okolicy minerał, by uczyły się poznawać różnorodność ludzkich społeczeństw i przyrody od najmłodszych lat.

egzotyczne zakupy za granicą
fot. pixabay.com

Spróbujesz tylko tutaj – regionalna żywność

Podróże od zawsze kojarzą z nowymi doznaniami i jednym z nich zwykle jest właśnie smak. Zakupy spożywcze podczas wakacji to okazja, by nabyć prezent dla taty, mamy i przyjaciół. Tak jest nawet w Polsce, gdzie w różnych regionach inaczej przygotowuje się powszechnie znane posiłki i trunki. Egzotyczne smakołyki to jednak luksusowy prezent, w jaki watro wyposażyć nie tylko rodzinę, a też swoją lodówkę. Okazja do zakupu oryginalnych wyrobów po powrocie do kraju może już się nie zdarzyć, a żal rozstawać się z poznanymi smakołykami.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kraj produkcji. Czasem może nas zdziwić, że francuski ser wyprodukowany został w środkowej Europie, a marokańskie przyprawy przebyły podróż z Ameryki Południowej. Zadbajmy o to, by spróbować realnie regionalnej kuchni. Pierwsze opakowania nie muszą być duże, bo różnorodność obcych smaków nie zawsze trafi w nasz gust. Często na bazarkach i straganach możemy poprosić o niewielkie porcje wielu produktów, by wybrać najlepszy na naszego podniebienia. To dobra okazja, by określić swoje upodobania w kontakcie z nowymi smakami. Przed powrotem do domu zakupy mogą, a nawet powinny być już większe, ale poddane większej selekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here