Zakupy z małymi kosztami wysyłki – które firmy?

3
1260
darmowa przesyłka
fot. pixabay.com

Coraz częściej robimy zakupy online, na własnej kanapie, bez stresu. Kiedyś sprawdzaliśmy odległość sklepu od naszego domu, teraz kluczowy stał się koszt wysyłki. Właściciele sklepów i portali doskonale zdają sobie sprawę, że przeliczanie opłacalności zakupów nie należy do ulubionych zajęć i zapewniają nam komfort. Gdzie zrobimy zakupy bez kosztów dostawy?

Jak to możliwe?

Pytanie, które same ciśnie się na usta, gdy widzimy darmową wysyłkę w jednym z internetowych sklepów – gdzie podwyżka ceny, aby komuś opłacało się oferować nam darmową dostawę pod same drzwi. Dział to jednak prościej niż mogłoby się wydawać. Sklepy zawierające długoterminowe umowy z firmami kurierskimi płacą stałe, wynegocjowane abonamenty za dowolną liczbę paczek (zwykle z podanym maksimum) lub bardzo obniżone opłaty za każdorazową wysyłkę. Jeśli z danego miejsca wysyłane jest wiele paczek, często o niewielkich wymiarach np. w przypadku zakupu perfum czy zupełnie płaskich przesyłek (spersonalizowane prezenty, kalendarze, koszulki) niezmienne są koszty, a to wciąż duży zysk dla firmy. Taki regularny klient jest wiele warty, dlatego korzystniejsza dla dostawców jest umowa z niższą stawką niż sytuacja, gdy korzysta on z usług konkurencji.

paczka darmowa dostawa
fot. pixabay.com

Platformy aukcyjne i sprzedażowe – wszystko w jednym miejscu

Popularne wśród większości Polaków portale aukcyjne, będące także miejscami sprzedaży produktów w wielu branży, mogą pochwalić się pionierskim podejściem do programów darmowej lub bardzo taniej przesyłki. Dzięki temu, że produkty pochodzą od różnych sprzedawców, na takich platformach możemy kupić zarówno modne dodatki do domu, jak i wybrać odkurzacz albo znaleźć luksusowy prezent dla bliskiej osoby. Niejednokrotnie możliwe są też zakupy spożywcze online albo zakup konkretnych usług. Tak duża częstotliwość używania platformy konkretnej firmy sprawia, że sami dostrzegamy korzyści opłaconego z góry abonamentu za przesyłkę. Taki system pojawił się na Allegro pod nazwą Smart i cieszy się dużą popularnością. Także społeczność sprzedaży rzeczy używanych Vinted korzysta z zalet mocno obniżonej ceny za przesyłkę (w okresach promocyjnych jest ona nawet darmowa), co znacznie ułatwia zakupy w niskich cenach, zwiększając popularność aplikacji. Jak widać, takie systemy korzystne są nie tylko dla użytkowników, ale też firm, a gdy sprzedawcą jest osoba trzecia (Tak samo jak my, korzystający z usług pośrednika, jaką jest platforma internetowa), nie musimy obawiać się dodatkowo narzuconej marży.

Darmowy odbiór osobisty

Przyjętym w wielu sklepach rozwiązaniem stał się także odbiór osobisty zamówionego przez Internet sprzętu. Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić albo jaki wybrać materac a dana siedziba sklepu nie może się pochwalić szerokim asortymentem, albo znalazłeś dekoracje do domu w lepszej cenie za pośrednictwem strony internetowej, możesz wygodnie zamówić je, zaznaczając opcję odbioru osobistego w sklepie. Dzięki temu, że zamówienie to przychodzi razem z resztą asortymentu z hurtowni danej sieci sklepów, kosztów przesyłki nie ponosisz Ty, ani sprzedawca. To świetne rozwiązanie także wtedy, gdy nie możesz zdecydować się, jakie wybrać wyposażenie lub chcesz przetestować produkty, zmierzyć czy po prostu zobaczyć na własne oczy, czy produkt nie jest uszkodzony. Przy delikatnych urządzeniach transport we własnym zakresie może też ochronić Cię przed ewentualnymi uszkodzeniami ze strony kuriera, więc jeśli po miesiącach zastanawiania się, jaki kupić telewizor, nie chcesz walczyć z reklamacją po otrzymaniu szklanej kruszonki, zaufaj swoim umiejętnościom i odbierz go osobiście.

dostawa czy odbiór osobisty
fot. pixabay.com

Polowanie na promocje

Wiele sklepów dbając o zaufanie klientów, decyduje się na utrzymanie stałej ceny swoich produktów. Dzięki temu wiemy, że nie zostaniemy nabrani na fałszywą promocję, będącą wynikiem wcześniejszej podwyżki. Tacy sprzedawcy, wśród których możemy wymienić na przykład wydawnictwo Altenberg, gdzie ceny książek nie zmieniają się nawet o złotówkę,  akcje promocyjne to często właśnie darmowa dostawa. W takich sytuacjach czas zwykle jest mocno ograniczony, więc nie dajmy się zwieść pokusie kupowania pod wpływem impulsu. Jest to natomiast bardzo opłacalne, jeśli od jakiegoś czasu planujemy drobny zakup i zniechęcał nas koszty dostawy. Polujmy na darmową przesyłkę, oszczędzając sporo gotówki.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here