Jeszcze kilkanaście lat temu były marzeniem wielu gospodyń domowych. Teraz nie wyobrażamy sobie bez nich codziennych obowiązków. Pierwsze lub kolejne zmiany w kuchni nie mogą się obejść bez zakupu automatycznych sprzętów.
Sprawne przygotowanie potraw
Piec lub palenisko niegdyś były centralnym punktem w domu. Teraz zależy nam jedynie na sprawnym przygotowywaniu ciepłych potraw, a źródło ognia zastępują najnowsze technologie. Jak zwiększyć możliwości zastosowania piekarnika i jaki typ kuchenki będzie najlepszy?
Jak wybrać piekarnik?
Poza pasującym do wnętrza wyglądem piekarnika ważna jest przede wszystkim jego pojemność i moc. Wirtuozom kuchni przyda się jak największa, ale przy przygotowaniu codziennych posiłków wystarczy ok. 50 litrów. I większa moc, tym szybciej nagrzane urządzenie i przygotowane potrawy. Im mniejsza, tym mniej prądu zużyje piekarnik. Jest to więc dość osobisty wybór.
Funkcje dodatkowe
W domowym piekarniku możemy przygotować potrawy na wiele sposobów. Najbardziej pożądaną funkcją piekarnika jest termoobieg, który zagwarantuje równomierne rozłożenie ciepła w całej jego objętości. Grzałka u góry i dołu oraz wybór pomiędzy nimi to już właściwie standard na rynku. Wśród ciekawych funkcji mamy do dyspozycji grill, możliwość montażu rożna oraz pirolizę, czyli zaawansowany sposób automatycznego czyszczenia.
Chłodzenie przedniej szyby będzie natomiast wygodnym rozwiązaniem dla rodziców z małymi dziećmi. Gorąca szyba sprawia wrażenie bezpiecznej i w większości domów jest na wysokości dziecięcych rączek. W piekarnikach z chłodzoną szybą przednią jest ona najwyżej przyjemnie ciepła.
Jaka kuchenka jest najlepsza?
W ostatnich latach na rynku kuchenek zaszły poważne zmiany i poszerzenie asortymentu. Do wyboru dla klienta są kuchenki elektryczne, indukcyjne i gazowe. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niemal identyczne, ale różnice dostrzeżemy w dłuższym czasie użytkowania.
Indukcja elektromagnetyczna stosowana w najnowszych modelach kuchenek, polega na przekazaniu siły elektrycznej do podgrzania potraw przez pole magnetyczne kuchenki. Ciepło wydzielane jest więc dopiero od garnka (lub patelni) do jego zawartości, a palnik nagrzewa się tylko w wyniku kontaktu z ciepłym jedzeniem i szybko stygnie. Brak strat energii sprawia, że koszt ich utrzymania jest znacznie tańszy od kuchenek elektrycznych. Ten typ kuchenek wymaga jednak stosowania naczyń umożliwiających taki przekaz energii, ale w ostatnich czasie są one coraz popularniejsze i nie wymagają wielkich nakładów finansowych.
Kuchenki elektryczne nie wymagają dodatkowej instalacji gazowej ani specjalnych garnków. Płaską i gładką taflę łatwo utrzymać w czystości, a w nowoczesnych kuchniach pięknie się prezentują. Jej główne wady to koszt zużywanego prądu i fakt, że palniki utrzymują temperaturę nawet do godziny po wyłączeniu urządzenia.
Kuchenkę gazową jeszcze kilkanaście lat temu miał każdy, ale te produkowane obecnie mogą mieć otwarty płomień lub konstrukcję, która niczym nie przypomina tych sprzed kilku lat. Użycie gazu jako źródła ciepła w kuchence dobrze wpływa na organizację domowego budżetu, bo jest to prawdopodobnie najtańsze ze wszystkich rozwiązanie. Zabudowany system spalania gazu ziemnego pod szklaną płytą daje nam natomiast komfort użytkowania i czyszczenia kuchenki. Tanio i ładnie, choć problem utrzymującej się wysokiej temperatury kuchenki wciąż pozostaje być problemem. Nie jest to więc idealne rozwiązanie, gdy w domu główne miejsce zajmują dziecięce zabawki.
Czy potrzebujesz zmywarki?
Zmywanie ręczne pochłania ogromne ilości wody i nasz cenny czas. To przykład sytuacji kiedy ekologiczną alternatywą jest skorzystanie z rozwijającej się technologii, a nie powrót do dawnych metod. Zmywarka znacznie ułatwi też przyjmowanie licznych gości, a w święta umożliwi gospodarzom spędzenie czasu z bliskimi. Szeroki wybór, jaki zapewniają producenci zmywarek, daje możliwość dopasowania urządzenia do kuchni wszelkich rozmiarów oraz zróżnicowanych potrzeb.
Aby zadbać o piękny wygląd wnętrza, wybierz zmywarkę do zabudowy. Dzięki temu nie zaburzysz wystroju wnętrza kolejną elektroniczną nowinką, ale zyskasz dostęp do pełni jej funkcjonalności.
[…] wróciło do gotowania w domu, więc coraz bardziej dbamy o dodatkowy sprzęt w naszej kuchni. Jak wybierać urządzenia AGD by służyły nam […]
[…] od wstawienia armatury i niezbędnych urządzeń, ale w łazience potrzebne nam też miejsce na przechowywanie kosmetyków, chemii i innych […]
[…] Ty, ani sprzedawca. To świetne rozwiązanie także wtedy, gdy nie możesz zdecydować się, jakie wybrać wyposażenie lub chcesz przetestować produkty, zmierzyć czy po prostu zobaczyć na własne oczy, czy produkt […]
[…] przydatne przy wyborze wyposażenia do kuchni albo sprzętów elektronicznych do pielęgnacji ciała, jest realne sprawdzenie możliwości […]