Testowanie produktów – metody na dobry zakup

1
1382
testowanie produktów
fot. pixabay.com

Zdarza się, że zazdrościmy blogerom i celebrytom dostępu do nowości na rynku w ramach reklamy produktu, a przed zakupem prezentu dla mamy chcielibyśmy dobrze poznać działanie sprzętu. Jakie mamy możliwości testowania produktów za darmo?

Prezentacje na żywo lepsze niż instrukcja obsługi

Szczególnie przydatne przy wyborze wyposażenia do kuchni albo sprzętów elektronicznych do pielęgnacji ciała, jest realne sprawdzenie możliwości urządzenia. Firmy zajmujące się sprzedażą i dystrybucją takich produktów doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego co jakiś czas w sklepach RTV i AGD możemy spotkać promotorów pokazujących działanie sprzętu. Niejednokrotnie na wyposażeniu sklepu znajdują się też produkty przeznaczone do testów, o które możemy spytać sprzedawców. Podczas zakupów online nie jest to niestety możliwe, choć z pomocą przychodzą nam filmy instruktażowe czy recenzje innych osób. Dodatkową opcją są znajomi i rodzina, jeśli posiadają dany produkt. Wtedy możemy poznać go znacznie lepiej niż w sklepie, a wystarczy popytać.

Prawa konsumenta

Świadomość praw, jakie sprzedawcy są zobowiązani nam zapewnić, gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Dzieje się tak głównie przez częste pośrednictwo Internetu, bo nawet zakupy spożywcze online stają się popularne. Jak możemy testować produkty, które decydujemy się kupić? Poprzez prawo do zwrotu. Tym razem nie dotyczy to już eksploatacji urządzeń, ale przedmiotów, których do dokładnego dopasowania do swoich potrzeb nie musimy brudzić i odzierać z zabezpieczeń producenta. Doskonałe rozwiązanie w przypadku odzieży i butów (można zamówić kilka par i na spokojnie wybrać najładniejsze) lub kiedy zastanawiasz się, jak wybrać materac.

prawa konsumenta zwroty produktów
fot. pixabay.com

Ważnym aspektem tego przepisu jest to, że dotyczy tylko zakupów na odległość, czyli przez telefon lub Internet, choć wiele sklepów wprowadziło tę zasadę również do sklepów stacjonarnych, by zachęcić klientów do zakupu. Nie jest to jednak opcja bez opłat. Musimy mimo wszystko pokryć koszty przesyłki, co nie opłaca się w przypadku tanich rzeczy.

Przepis nie dotyczy także osób prywatnych, o czym należy pamiętać, kupując rzeczy używane, ale regulaminy niektórych platform sprzedażowych uwzględniają go we własnym zakresie. Sprawdź to na swoich ulubionych portalach.

Niewielkie opakowania i próbki

Pomysł banalny, ale zapominany zbyt często, bo wydaje nam się, że oszczędzamy, kupując duże butelki danego produktu. Cena za mililitr czy gram to nie wszystko. Nowy kosmetyk lub chemia domowa może nas uczulić, mieć nieprzyjemny zapach albo po prostu nie działać tak, jak tego oczekiwaliśmy. W przypadku tego typu produktów nie ma już mowy o zwrocie. Podczas zakupu nowości warto postawić na mniejsze, często równie nieszablonowe opakowania (np. miniaturowe flakoniki perfum) lub próbki danego produktu. To zasada, której warto przestrzegać także podczas tworzenia listy zakupów na cały tydzień, bo dodatkową wadą żywności w takich sytuacjach jest krótki termin przydatności do spożycia. Próbki nowych produktów możemy często dostać za darmo lub dołożyć do zamówienia w sklepie za kilka groszy. To niewielka cena w porównaniu z kosztem zmarnowanej paczki o standardowej pojemności.

darmowe produkty do testowania
fot. pixabay.com

Darmowe testowanie produktów

Omówiliśmy wszelkie metody pośrednie na testowanie kupowanych produktów lub takich, w które dopiero planujemy się wyposażyć. Czy przeciętny Kowalski ma jednak prawo marzyć, że otrzyma od producenta darmowe produkty z prośbą o osobistą opinię? Okazuje się, że tak. Dzięki firmom, które zajmują się wyszukiwaniem osób o danym trybie życia, zainteresowaniach czy potrzebach, możemy stać się testerem i recenzentem w czasie wolnym.

Testowanie produktów – lista portali zrzeszających testerów

  • Streetcom
  • Czytam Pierwszy
  • Rekomenduj.to
  • TRND
  • TestMeToo
  • Testoland
  • Zgarniaj to
  • Darmowe Gadżety

Jak to działa?

W zależności od kampanii możemy dostać produkt w zamian za opinię w postaci ankiety lub recenzji przesyłanej przez konto na portalu, publikowanej na posiadanym blogu lub w mediach społecznościowych. Często zamiast darmowego towaru oferuje się zwrot pieniędzy po jego zakupie w sklepie po umieszczeniu opinii na stronie.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here