Jaką zmywarkę wybrać?

0
950
jaką zmywarkę wybrać
fot. pixabay.com

Ręczne zmywanie wprowadza chaos w kuchni, niszczy dłonie, zajmuje wolny czas domownikom i prowadzi do większego zużycia wody. Podejmując decyzję o przekazaniu tego obowiązku technologii, pozostaje tylko pytanie jak wybrać zmywarkę.

Najważniejsze parametry zmywarek

Nawet jeśli czasem wybór pada na sprzęt o pasującej stylistyce lub model w aktualnej promocji, warto porównać przynajmniej kilka zmywarek pod kątem ich funkcjonalności.

Rozmiar i wnętrze

Układanie nietypowych naczyń w zmywarce czasem przybiera postać gry typu tetris. Oglądając zmywarkę, zwróć więc uwagę na takie opcje jak:

  • składane/wyjmowane elementy np. widełki
  • regulowana wysokość górnego kosza
  • uchwyty na kieliszki

Zmywarki występują w dwóch popularnych szerokościach: 60 i 45 cm (slimline). Zużycie środków chemicznych i wody jest w nich niemal jednakowa, więc wybór zależy głównie od miejsca w kuchni.

model zmywarki jak wybrać
fot. pixabay.com

Długość cyklu

Choć zmywarki mają zwykle więcej niż jeden tryb zmywania, długość trwania tego, którego używamy najczęściej, może zadecydować o wyborze. W dużych rodzinach lub grupach współlokatorów konieczność włączenia zmywarki pojawia się nawet kilka razy w ciągu dnia, a dwugodzinne oczekiwanie może nie być tym, czego wymagamy od ułatwiającego życie urządzenia. Dokładne informacje odnośnie czasu trwania poszczególnych programów uchronią nas przed impulsywnym zakupem. Czasem dostępny jest tylko jeden krótki program, ale nie jest wystarczający do walki z zabrudzeniami z tłuszczu i osadem po kawie czy herbacie. Jeśli zmywanie w wyższych temperaturach trwa tylko nieco dłużej, nie jest to problem. Gorzej jeśli wybór między najkrótszym a kolejnym, intensywniejszym trybem oznacza ponad godzinę więcej.

Energooszczędność

Dla dobrej organizacji domowego budżetu lub przez dbałość o środowisko. Powody używania trybów ekologicznych oraz wybór pralki o wysokiej klasie energetycznej (niskim zużyciu prądu) są różne, ale cel i wątpliwości podobne. Choć dostępne na rynku modele zmywarek reprezentują zwykle klasy A+ lub A++, należy zwrócić na to uwagę, by niska cena urządzenia nie odbiła się na rachunkach przez kilka kolejnych lat.

Zmywarki zabudowane – sposób na piękną kuchnię

Elektronika zbyt często niszczy piękny wygląd wnętrz. W kuchni stanowi często większość zabudowy pod blatami i dodatkowo zagraca płaskie powierzchnie, półki i szafki. Elektroniczne nowości wybieramy jednak pod względem ich funkcjonalności, a nie wyglądu, więc są to często odmienne stylistycznie i kolorystycznie urządzenia. Zmywarki do zabudowy odciążą wnętrze od kolejnego designerskiego faux-pas przez zakrycie pasującym do mebli frontem. W związku z koniecznością dokupienia tego elementu od producenta mebli, najlepiej wymienić zmywarkę w czasie generalnego remontu kuchni, chyba że już wcześniej stał tu tego typu sprzęt. Po kilku latach od zakupu mebli producent może nie mieć już w sprzedaży konkretnej kolekcji.

zmywarki zabudowane
fot. pixabay.com

Wśród zmywarek zabudowanych wyróżniamy takie z widocznym panelem sterowania oraz całkowicie schowane za drewnianą płytą. W tym drugim przypadku, aby uruchomić zmywarkę, należy ją otworzyć. Przyciski znajdują się na górze klapy i zakrywa je blat od góry. Wersja zabudowana tylko w części może być technologicznym akcentem w kuchni, ale czy na pewno akurat tam nam ich brakuje?

Kłopotliwe wnętrza – zmywarki mini

W małych kuchniach lub aneksach kuchennych po wstawieniu całego wybranego AGD nie zostaje wiele miejsca. Decyzja o braku zmywarki jest jednak trudna, bo na szorowaniu zastawy i sztućców będziemy zmuszeni spędzać sporą część swojego wolnego czasu. Na takie wyjątkowe sytuacje i kłopotliwe wnętrza producenci wymyślili jednak rozwiązanie, jakim są miniaturowe wersje. Są one zazwyczaj dwa razy niższe od pełnowymiarowych zmywarek, co umożliwia ustawienie urządzenia wraz z równie niewielkim piekarnikiem lub mikrofalówką. Poza tym nie różnią się od standardowych modeli. Występują w wersji do zabudowy oraz niezależnego ustawienia. W środku znajdziemy koszyczek, przegrody na talerze i przestrzeń na kubki i szklanki.

Wybór zmywarki o mniejszej pojemności może być też korzystny w przypadku osób mieszkających w pojedynkę lub rodzin, które większość posiłków spożywają poza domem. Zamiast włączania na wpół pustej zmywarki lub dwudniowe czekanie na jej zapakowanie, możemy codziennie pozmywać zabrudzone naczynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here