Ekologiczne alternatywy przedmiotów codziennego użytku

3
1213
ekologiczne alternatywy
fot. pixabay.com

Zbliża się nieuchronne ocieplenie klimatu, oceany toną w śmieciach, a my co tydzień kupujemy jedzenie w plastikowych opakowaniach. Ta nieco pesymistyczna wizja świata stała się dla wielu projektantów inspiracją do stworzenia ekologicznych dodatków do domu i akcesoriów, które wdzięcznie wystąpią także w formie idealnego prezentu na każdą okazję

Bambus, kukurydza i otręby zamiast plastiku

Na całym świecie producenci tworzyw prześcigają się w wyścigu na kreatywność w celu pomocy planecie. W ten sposób powstały tworzywa z kukurydzy, pszenicy oraz utwardzona masa z otrębów, wyroby papierowe i bambusowe. Popyt zdecydowanie napędził w tym wypadku podaż i mamy w czym wybierać. Prezentujemy te najciekawsze i najbardziej potrzebne alternatywy przedmiotów, których używamy każdego dnia.

Użyteczna przemiana zbytecznego produktu

Otręby pszenne – w środkowej Europie surowiec, którego wytwarza się nadmiar z tytułu produkcji mąki pszennej. Firma Biotrem i kilka innych wytwórni postanowiły wykorzystać je do produkcji naczyń jednorazowych, gdy w życie weszły przepisy zakazujące użytku plastikowych produktów tego typu w gastronomii. Pod dużych naciskiem i odpowiednią temperaturą, z masy z otrębów tworzy się stosunkowo stabilny i trwały produkt o dowolnym kształcie. Spokojnie nadziejemy kawałek mięsa na wykonany tą techniką widelec. Dodatkową zaletą naczyń i sztućców z otrębów jest możliwość stosowania ich w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Te w pełni biodegradowalne, nisko przetworzone produkty zrzucają nam z barków jeszcze jedno zmartwienie. Nawet jeśli dziecko ugryzie czy zje swoje nakrycie, nic mu nie będzie, choć nie jest to najsmaczniejsza potrawa.

produkty bambusowe
fot. pixabay.com

Egzotyka i kreatywność w pogoni za modą

Wiele kilometrów od Europy, wyroby bambusowe są popularne od stuleci. Wtedy, kiedy u nas pojawiały się szeroko wykorzystywane drewniane łyżki, w Azji bambusowe naczynia i sztućce były już w każdym gospodarstwie domowym. W związku z szybkim tempem wzrostu bambusa oraz łatwość przeróbki na różnorodne przeróbki masowo wykorzystuje się do w świecie zachodnim. Oszczędzamy w ten sposób drzewa, których wzrost trwa znacznie dłużej, oraz zastępujemy funkcjonalny, ale szkodliwy plastik. Kiedy potrzeba spotyka się z kreatywnością, powstają fantastyczne rozwiązania tak jak składany kubek podróżny z karabińczykiem z opengift.pl wykonany właśnie z bambusa. Złożony, z kolorowym nadrukiem na zakrętce może robić za nowoczesny breloczek, a zastępuje wszystkie papierowe i plastikowe kubeczki z biura, stacji benzynowej i lokali gastronomicznych.

Wygodna codzienność w etycznym wydaniu

Powrót do drewnianych produktów codziennego użytku może się wydawać zacofaniem. Wpadliśmy przecież w wir kolorów i kształtów, na jakie pozwala nam zastosowanie różnych plastików. Aby po okresie używania przedmioty te nie zaśmiecały obciążonej już planety, możemy zastąpić dotychczas stosowane tworzywa, biodegradowalnymi alternatywami pozyskiwanymi np. z kukurydzy. Na pierwszy rzut oka nie rozpoznamy pochodzenia surowca, a oferta wytwarzanych rzeczy jest szeroka. Od talerzyków dla niemowląt, przez szczoteczki do zębów, aż do grzebieni i szczotek do włosów. Tę ostatnią ma w swojej ofercie, chociażby firma Zenner. Szczotka Biofriendly zadba o nasze włosy, służąc planecie.

Tkaniny ekologiczne

W 1997 roku serca miłośników design podbiła tkanina Tyvek, która wygląda jak papier, a nawet w dotyku do złudzenia przypomina znany nam wytwór z włókien celulozowych. Dzięki temu użyta do szycia ubrań i akcesoriów robi niesamowite wrażenie. Czy jest ekologiczna? Nic bardziej mylnego. To włókna dobrze znanego nam polietylenu (PE na opakowaniach pewnie kojarzymy lepiej) chaotycznie sprasowane w wysokiej temperaturze i ciśnieniu.

tkaniny ekologiczne
fot. pixabay.com

Nie tak dawno na rynku tekstylnym powitaliśmy także produkt o nazwie Washpapa, czyli materiał wykonany z prawdziwego papieru. Wyglądem przypomina skórę, może mieć nawet charakterystyczne dla niej wyżłobienia. Można go prać i szyć, czym stwarza wiele możliwości zastosowań, ale także ma jedną zasadniczą wadę – dodatek syntetycznego lateksu jako spoiwa dla lekkiej struktury. Przez ten składnik nie jest on biodegradowalny, a tym samym do ekologii nie jest mu aż tak blisko.

Zalety nieidealnych rozwiązań

Oba powyższe projekty moją jednak wiele zastosowań w wystroju wnętrz, modzie, a nawet budownictwie, więc doceniamy kreatywność technologów. Tyvek nadaje się ponadto do recyklingu, a Washpapa z makulatury może zostać zrobiona. Szukając w pełni biodegradowalnych tkanin, pozostaje nam jednak powrót do lnu, bawełny i innych włókien naturalnych.

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here