Co kupić na wakacjach? – Najlepsze pamiątki

0
950
co kupować na wakacjach
fot. pixabay.com

Oprócz zdjęć i wspomnień chcemy z wakacji przywieść coś więcej. Pamiątki dla rodziny i przyjaciół oraz dla nas samych mogą być oryginalne, albo kiczowate i wyrabiane w Chinach. Jak kupić najlepsze pamiątki z wakacji?

Tylko nie „Made in China”

Zmora bazarów z pamiątkami to produkowane masowo zabawne gadżety. Są zazwyczaj niskiej jakości i możemy kupić je w każdym miejscu, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wybierając sklep z pamiątkami, starajmy się zwracać uwagę na lokalnych sprzedawców i rzemieślników. To te najmniejsze lokale i niewielkie stoiska, a w nich niezwykłe przedmioty codziennego użytku wykonane z pełnym zaangażowaniem. Pamiątka pochodząca z danego miejsca od razu zyskuje na wartości, nie tylko tej materialnej. Bezpośredni kontakt z twórcą pozwala się dowiedzieć czegoś nowego o zwyczajach w danym regionie. Takie zakupy z pewnością należą też do przyjemniejszych.

Wyroby tradycyjne od razu kojarzą się z rzemiosłem artystycznym, rzeźbą, malarstwem lub inną formą sztuki. Nie muszą być to jedynie dekoracje do domu. Od miejscowych twórców kupimy także praktyczny prezent dla mamy (np. drewnianą łyżkę), zabawki dla dzieci lub elementy odzieży dla fanek mody. Nie ma ograniczeń dla ludzkiej kreatywności w tym zakresie. Ważne jest, by wiedzieć, co dany przedmiot symbolizuje, do czego służył dawniej i czy może on być używany w dzisiejszym pędzie życia. Wtedy unikniemy niezręcznej ciszy po pytaniach bliskich.

tradycyjne wyroby pamiątka z wyjazdu
fot. pixabay.com

Z nauką o tradycji

Spokojny czas wakacyjny jest idealną okazją do tego, by zagłębić się w tradycje związane z  danym miejscem. Pomóc mogą nam w tym muzea lub niewielkie, lokalne eventy. Nawet podróżując po Polsce, można poznać ciekawe zwyczaje, te aktualne lub przeszłe. Pamiątkami, które pomogą nam pozostać w tym egzotycznym świecie na dłużej, mogą być książki np. z baśniami lub legendami, lalki ubrane w stroje ludowe lub rzeczywiste elementy takiego ubioru, narzędzia i wyposażenie do kuchni wykonane wg starych metod oraz płyta z muzyką.

Lokalne jedzenie i napoje

Także zakupy spożywcze mogą przybliżyć nas do przyzwyczajeń danej społeczności, jeśli wybierzemy produkty wytwarzane zgodnie ze starymi recepturami. Słodycze z danego regionu będą bezpiecznym prezentem dla współpracowników i dalszych znajomych.

Pakowane w ozdobne pudełeczka zestawy do degustacji nie obciążą portfela, a robią ogromne wrażenie. Popularnym prezentem do 20 zł są także lokalne przyprawy, z racji długiej daty przydatności do spożycia, oraz przetwory warzywne i owocowe.

zakupy na wakacjach jedzenie
fot. pixabay.com

Z racji szerokiego grona zainteresowanych oraz kulturę delektowania się nowym smakiem i aromatem, swoich zwolenników mają także różnorodne alkohole. Będąc w pobliżu browaru, możemy zakupić piwo warzone w tym samym zakładzie od pokoleń, a nierzadko także zobaczyć proces jego produkcji, tradycyjnej lub obecnej. Wybór wina podczas degustacji w winiarni może się natomiast okazać atrakcją samą w sobie, choć po kilku kieliszkach ocena kolejnych odmian i gatunków może tracić swoją miarodajność.

Cuda natury, gdy nie lubisz zbierać muszelek

Urok wielu atrakcji turystycznych opiera się na ich walorach przyrodniczych, więc chcemy zachować, choć część ich przyciągającej atmosfery. Jeśli nie należysz do ludzi, którzy godzinami wpatrują się w piasek lub trawę w poszukiwaniu skarbów natury, lub po prostu nie miałeś szczęścia podczas trwającego urlopu, nic straconego. Wiele artystów i rzemieślników w takich miejscach skupia swoją działalność na popularnych i cenionych surowcach naturalnych. Ozdobiony kamieniami wazon lub bransoletka z muszli morskich stworzeń pozwolą nam zabrać ze sobą wspomnienie rajskiego klimatu.

W pobliżu kopalni lub w regionach cenionych ze względu na częste występowanie rzadkich minerałów, sklepy z pamiątkami często opierają się na wyborach z dostępnych lokalnie kruszców. To w nich zdobędziemy też niewielkie kamyczki o różnych kolorach i strukturach oraz piękne kryształy. To ekologiczna alternatywa dla plastikowych gadżetów turystycznych i piękny drobiazg do wystroju dowolnego pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here