Smaczki dla psów – kilka porad w sprawie zakupu i stosowania

0
619
Smaczki dla psów

Opieka nad psem to bardzo wymagające zadanie. Zwierzaki te bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, z którymi uwielbiają spędzać czas wolny. Jeśli nie zadbasz o wychowanie swojego czworonoga od małego, dość szybko może się to obrócić przeciwko Tobie. Psy źle wychowane są rozwydrzone, dopominają się uwagi oraz nie zawsze chcą podporządkować się swym opiekunom. Dobrym sposobem na wychowanie psa jest skorzystanie ze specjalnych smaczków, którymi możesz nagradzać jego pozytywne zachowanie. Poniżej skupiamy się na zastosowaniu smaczków w psim treningu i udzielamy kilku praktycznych porad w tym temacie. 

Psie smaczki – ich rola w diecie zwierzaka 

Smaczki to świetny pomysł na uzupełnienie psiej diety. Oczywiście, nie mogą one pełnić głównej roli w psim jadłospisie. Świetnie jednak sprawdzą się jako przekąska podawana pomiędzy głównymi posiłkami. Tym bardziej, że za ich pomocą możesz wyuczyć swojego psiaka pokory i posłuszeństwa. Nim jednak zabierzesz się za psi trening, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie dostępnych smaczków i wybrać produkty pasujące do Twojego zwierza. 

Jak wygląda oferta dostępnych psich smaczków? Oczywiście, jest bardzo rozbudowana. Znajdziesz zarówno przekąski miękkie jak i twarde, mniejszych jak i większych rozmiarów. A także smaczki dedykowane dla konkretnych grup psich odbiorców – szczeniąt, psów dorosłych, psich seniorów oraz psich alergików. Obok nich znajdują się też smaczki dla psów cierpiących na problemy z zębami lub dziąsłami. 

W trakcie wybierania smaczków warto sprawdzić skład dostępnych produktów. Im będzie prostszy – tym lepiej. Psy nie potrzebują dodatkowych składników, takich jak barwniki, konserwanty, nadmiarowe tłuszcze lub substancje poprawiające smak. Ważniejsze jest, by w składzie smaczków znajdowało się białko pochodzenia zwierzęcego (np. mięso drobiowe, wołowe i jagnięce), a także witaminy i minerały. 

Kiedy i jak podawać smaczki? 

Smaczki służą nie tylko zaspokajaniu psiego apetytu, ale pełnią również ważne funkcje wychowawcze. Są wykorzystywane w codziennym treningu psów dorosłych jak i szczeniąt, zwłaszcza w utrwalaniu dobrych zachowań oraz eliminowaniu tych niepożądanych. Za pomocą smaczków możesz także nauczyć psiaka wykonywania różnego typu sztuczek i komend. 

Smaczki są też dobrym sposobem, by zająć czymś psiaka. Jeśli Twój pies bywa niespokojny, ma tendencje do obgryzania mebli lub butów, wówczas warto rozważyć zakup suszonych świńskich uszu lub innych mięsnych przekąsek. Ich spożycie zajmie Twojemu psu przynajmniej kilka dobrych dni. Smaczki pozwalają także zredukować psi stres oraz dostarczają zwierzęciu wykwintnej rozrywki. 

W trakcie postępowania treningu warto ograniczyć ilość podawanych smaczków. Pies nie powinien się za bardzo przyzwyczajać do otrzymywania nagrody, w zamian za wykonanie komendy lub polecenia. Jeśli będziesz to robił za każdym razem, pies stanie się łakomy i rozpuszczony. W podawaniu smaczków ważny jest oczywiście umiar i wyczucie. 

Dlatego wielu hodowców i trenerów zaleca, by podawać smaczki jedynie w formie „nagrody głównej” przez pierwsze kilka tygodni/miesięcy treningu. Po tym okresie warto zrezygnować ze smaczków, które można zastąpić zwykłą pochwałą („dobry pies!”) lub intensywnym głaskaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here