Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Przyjdź, zobacz i poznaj różne formy, wzory i funkcje makatek używanych w chałupach chłopskich na Orawie! I sam zaprojektuj własną makatkę!

W programie:

Zajęcia rozpoczynają się od obejrzenia Chałupy Małysów z Chyżnego, gdzie uczestnicy wysłuchają opowieści o orawskich makatkach gromadzonych w chałupach chłopskich, zobaczą jak i z czego były zrobione, poznają ich zdobienia, przyglądną się także wzorom na poszewkach, obrusach i zasłonkach. Następnie udadzą się do izby warsztatowej, gdzie spróbują namalować na kawałku płótna wybrany motyw ołówkiem, a następnie markerami do tkanin. Pomogą im w tym makatki zgromadzone są w sali oraz kartki ze wzorem. Na stworzonej przez siebie makatce każdy, wedle uznania, będzie mógł wpisać jakieś porzekadło, ogólnie znane lub wymyślone przez siebie. Następnie uczestnicy spakują swoje prace do teczek, umieszczą naklejkę, na której będą mogli podpisać swoją pracę i zabiorą ją ze sobą jako pamiątkę z pobytu w muzeum.

Zajęcia adresowane do: osób w wieku od 6 do 13 lat

Liczba uczestników: 10-20 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: wrzesień 2017-czerwiec 2018, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00

Koszt: 6,25 zł od osoby

Miejsce: Muzeum –­ Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Stanisław Wyrtel, tel. (18) 285 27 09 wew. 23 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej powstał z potrzeby zachowania dla przyszłych pokoleń świadectw dawnej kultury na Orawie. Muzeum jest miejscem, w którym pamięć dawnego obyczaju oraz tradycje rzemieślnicze znajdują swoją ciągłość.

BON KULTURY w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej to okazja do zapoznania się z dziejami, kulturą i specyfiką regionu poprzez żywe odczuwanie dawnego świata – wędrówki pośród zabytkowych zagród chłopskich, zakładów przemysłowych i kontakt z rzeczami, które kiedyś służyły ich mieszkańcom, a także przez poznanie różnych rodzajów i techniki wykonywania tradycyjnych form zdobniczych.