Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Warsztaty muzealne obejmujące okres historyczny od zaborów do zakończenia I Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów Ziemi Tarnowskiej w kontekście stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Co to jest kaligrafia? Do czego służy gęsie pióro czy lipowy patyczek? Co to jest kałamarz? Celem warsztatów jest przybliżenie charakteru szkoły wiejskiej z dawnych lat. Uczniowie będą mogli zasiąść w starych ławkach oraz, przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach, zapoznać się z dawną metodą pięknego pisania i ze sposobem zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień w formie pamiętnikarskiej.

Spróbujemy odnaleźć sekretny kod ukryty w znakach i symbolach widocznych na obrazach oraz przyjrzymy się sztuce portretowania w czasach współczesnych i w przeszłości, by lepiej rozumieć malarstwo i bardziej świadomie się nim cieszyć. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o kolekcję portretu sarmackiego oraz portrety uczestników, którzy wcielą się w postaci z dawnych czasów.

Zajęcia muzealne ukazujące postać generała Józefa Bema, tarnowianina, jako bohatera narodowego w kontekście historii „Panoramy Siedmiogrodzkiej” autorstwa Jana Styki, prezentującej udział generała Bema w bitwie pod Sybinem podczas powstania węgierskiego. Na potrzeby zajęć zostanie wykorzystana stała ekspozycja Panoramy Siedmiogrodzkiej składająca się z obrazów powstałych na skutek pocięcia panoramy przez jej autora, będących własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie to miejsce pielęgnujące więzi łączące dziedzictwo kulturowe ze współczesnością – miejsce spotkań z tradycją, historią i sztuką, a jednocześnie przestrzeń ciekawych zabaw i odkryć, sprzyjających rozbudzaniu otwartości i kreatywności, przestrzeń rozmów o czasach obecnych.

BON KULTURY w Muzeum Okręgowym w Tarnowie to unikatowa propozycja spędzenia czasu wolnego w postaci fascynującej podróży do przeszłości – podróży, która uczy nie tylko o czasach minionych, ale także o nas samych, tu i teraz.