Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Chcesz zwiedzić wnętrza XV-wiecznego zamku, ubrać strój czeladnika lub żaka, pod opieką kronikarza Jana Długosza i średniowiecznego Herolda zgłębić tajemnicę herbów i dawnego skryptorium? Przyjdź na warsztaty do zamku Odrowążów w Dębnie!

Warsztaty mają na celu nie tylko przybliżyć dzieciom i młodzieży los zwierząt wiejskich, ich rolę w gospodarstwie i kulturze ludowej, ale też uwrażliwić na ich los i przełamać stereotypowe przekonania. Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów pracowników muzeum, azylu dla bezdomnych zwierząt i dogoterapeutę. W bogatym wachlarzu oferty znajduje się m. in. dojenie krowy i wyrabianie masła, szycie filcowych zwierząt, wykonywanie nadruków na koszulkach i malowanie krów ze sklejki.

Felicja Curyłowa zaprasza do swej zagrody wszystkich chętnych, którzy chcą poznać i nauczyć się malować tradycyjne zalipiańskie wzory. Zajęcia warsztatowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży realizowane w blokach tematycznych (do wyboru) sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W czasie warsztatów dzieci poznają przyprawy i zioła, jakich używała dawniej gospodyni na wsi i jakich darów natury nie mogło zabraknąć w staropolskiej kuchni. Dowiedzą się, że były one wykorzystywane jako lekarstwo, dodatek do potraw i do aromatyzowania napojów. Zajęcia zostaną przeprowadzone w kuchni, będącej elementem domu wzniesionego na początku XX wieku, w której niegdyś praktykowano takie zwyczaje.

Celem zajęć jest zgłębienie wiedzy młodzieży na temat II Wojny Światowej przez pryzmat losów polskich żołnierzy walczących na różnych jej frontach.

Dzięki ciekawej formie prowadzenia zajęć, na które składają się prace manualne i różnego rodzaju gry i łamigłówki, ten trudny temat zostanie z łatwością „oswojony” przez uczestników warsztatów, nawet przez tych najmłodszych. Zajęcia muzealne, ukażą rozwój systemu monetarnego na przestrzeni dziejów. Dzięki nim uczestnicy warsztatów poszerzą horyzonty z zakresu wiedzy o historii pieniądza.

Pod czujnym okiem sarmackich przodków zostaną zaprezentowane staropolskie przysłowia, które były używane w dawnej Polsce, a i teraz nie wyszły z użycia. Dzięki zajęciom dzieci poznają ich sens, by móc lepiej je interpretować i się nimi posługiwać. Dodatkowo uczestnicy warsztatów poznają technikę plastyczną jaką jest kolaż.

W scenerii pięknego dworskiego parku oraz we wnętrzach szlacheckiego dworu uczestnicy warsztatów poznają realia codziennego życia polskiej szlachty żyjącej w XIX stuleciu. Zajęcia skupią się na takich zagadnieniach jak polowanie i zasady dobrego zachowania przy stole.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie to miejsce pielęgnujące więzi łączące dziedzictwo kulturowe ze współczesnością – miejsce spotkań z tradycją, historią i sztuką, a jednocześnie przestrzeń ciekawych zabaw i odkryć, sprzyjających rozbudzaniu otwartości i kreatywności, przestrzeń rozmów o czasach obecnych.

BON KULTURY w Muzeum Okręgowym w Tarnowie to unikatowa propozycja spędzenia czasu wolnego w postaci fascynującej podróży do przeszłości – podróży, która uczy nie tylko o czasach minionych, ale także o nas samych, tu i teraz.