Program Bon kultury” realizują instytucje kultury Województwa Małopolskiego

Celem zajęć jest przybliżenie historii Polski w XVII wieku, zrozumienie ideologii sarmatyzmu i kultury szlacheckiej, poznanie ról społecznych poszczególnych warstw ludności w dawnej Polsce, charakterystycznego szlacheckiego stroju i kultu szabli uważanej za symbol polskiej szlachty. A to wszystko we wnętrzach XVIII-wiecznego Dworu z Drogini.

W programie:

W tematykę sarmatyzmu i Rzeczpospolitej szlacheckiej wprowadzą uczestników edukatorzy będący członkami grupy rekonstrukcyjnej ubrani w siedemnastowieczne stroje szlacheckie. Poprzez dyskusję i przykłady postaci literackich, a także historycznych (Andrzej Kmicic, Tadeusz Soplica, Stefan Czarniecki, Jan Zamojski), opowiedzą oni o kulturze szlacheckiej i obyczajowości sarmackiej, uprawą roli jako podstawowego źródła utrzymania, a także o ówczesnych środkach płatniczych. Uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego zetknięcia się ze strojem szlacheckim, przymierzenia go, dotknięcia i zapoznania się z fakturą użytych materiałów. Poznają jego elementy składowe, nauczą się je nazywać a także określać różnice pomiędzy strojem mieszczańskim a strojem szlacheckim. Na koniec zajęć zapoznają się z historią i pochodzeniem broni, jej zastosowaniami militarnymi w różnych formacjach od pospolitego ruszenia aż do chorągwi husarskich, a także podstawami fechtunku.

Zajęcia adresowane do: młodzieży w wieku od 12 do 15 lat

Liczba uczestników: do 30 osób

Czas trwania: 1,5 godz.

Kalendarz zajęć: wrzesień 2018-sierpień 2019

Koszt: 5,10 zł od osoby*

* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,10 zł dla uczestników spoza Gminy Babice)

Miejsce: Dwór z Drogini, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Szczegółowe informacje i rezerwacja: tel. (32) 613 40 62 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.