Co trzeba zrobić, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny?

0
551
Co trzeba zrobić, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, niezależnie od tego w jakim konkretnie miejscu (banku) jest zaciągany, praktycznie zawsze działa na tych samych zasadach. W jego przypadku bank stosuje zabezpieczenie występujące pod postacią wyrobu materialnego, pozyskanego przez klienta. Najczęściej jest to po prostu jakaś nieruchomość. Kredyt hipoteczny brany jest właśnie po to, by ją pozyskać, dlatego też aż do momentu, w którym nie zostanie on całkowicie spłacony, nabywca tej nieruchomości nie może powiedzieć, że jest jej pełnoprawnym właścicielem, albowiem zawsze istnieje ryzyko, że tę nieruchomość straci w wyniku zalegania ze spłacaniem rat, a wtedy przejmie ją bank. Aby do takiej sytuacji nigdy nie dopuścić, na pewno warto wziąć pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie kredytu hipotecznego w PKO BP i zadbać po prostu o to, by było ono możliwie jak najniższe, aby cały kredyt okazał się jak najtańszy. Poniżej zaznaczone kroki każdego przeprowadzą natomiast przez proces ubiegania się o kredyt. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, aby osiągnąć swój cel, czyli ostatecznie zdobyć tę pożyczkę, jaką chce się zyskać.

Najważniejsze kwestie związane z załatwianiem kredytu

Banki zawsze zastrzegają sobie prawo do odmowy udzielenia kredytu. W niektórych sytuacjach rzeczywiście nie będą chciały go udzielić, gdy tylko zaistnieje jakiekolwiek, minimalne nawet ryzyko, że klient nie potraci sobie ze spłacaniem rat w wyznaczanym terminie i że koniec końców nie będzie w stanie spłacić zadłużenia. Bank analizuje każdą pojedynczą sytuację. Dąży do zyskania pewności, że klient nie będzie ociągać się ze spłacaniem należności i nie trzeba go będzie ścigać, co wiązałoby się z dodatkową pracą i dodatkowymi kosztami, a czasem nawet i utratą pełnej płynności finansowej. Jeżeli więc zaistnieją jakiekolwiek wątpliwości co do zdolności kredytowej klienta, najprawdopodobniej spotka się on z natychmiastową odmową banku. Tę zdolność może obniżyć dosłownie wszystko – chociażby jakieś zadłużenie z przeszłości, niezbyt korzystna historia bankowa albo nawet praca wykonywana na umowę o dzieło, niedająca jednak pewnego i stabilnego zatrudnienia. Po stronie osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny leży też obowiązek przedstawienia celu takowego kredytu. Musi być on przeznaczony na jakiś konkretny cel, który należy wskazać już na wczesnym etapie załatwiania kredytu. Bank na pewno zechce go poznać. Tutaj nie da się więc nikogo oszukać i nie należy nawet próbować tego robić, bo prędzej czy później bank na pewno i tak zapozna się z prawdziwą sytuacją klienta.

Więcej szczegółów: https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/pko-bank-polski/kredyty-hipoteczne

Dokumenty niezbędne do załatwienia kredytu hipotecznego

Przejdźmy już nieco dalej, do kolejnych etapów ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w PKO BP? Otóż trzeba wykazać, że ma się do niego prawo, które wyznacza zdolność kredytowa, a następnie należy przekazać wybranej instytucji odpowiednią dokumentację. Niestety ale pewnej pracy papierkowej po prostu nie da się uniknąć. Tak to już jest z naszymi polskimi instytucjami, że nawet przy próbie załatwienia w nich stosunkowo prostych i nieskomplikowanych spraw, za każdym razem trzeba wypełniać mniejsze i większe druczki, coś drukować, jakieś papiery przynosić ze sobą z domu, a jeszcze kolejne podpisywać i kopiować, przygotowując je w kilku wersjach. Załatwianie kredytów także wiąże się z tymi mało przyjemnymi czynnościami. Nikt ich nie lubi, ale nie zmienia to faktu, że trzeba się za nie zabrać, aby uzyskać dostęp do kredytu. Już w momencie prowadzenia tych wstępnych rozmów z przedstawicielem banku klient zostanie poproszony o dostarczenie pliku składającego się z różnych dokumentów. Musi też oczywiście przyjść z papierem uprawniającym go do starania się o kredyt. Taki świstek najlepiej pobrać sobie ze strony internetowej należącej do konkretnego banku, bo dla każdej pojedynczej instytucji finansowej może on wyglądać nieco inaczej.

Istnieją jednak pewne dokumenty, o które klient po prostu zawsze jest proszony podczas ubiegania się o kredyt. Najważniejszy z nich to bez dwóch zdań dowód osobisty. Jeżeli się go nie posiada, należy przynieść ze sobą jakiś inny dokument na potwierdzenie własnej tożsamości – czasami wystarczające okazuje się chociażby prawo jazdy. Inne dokumenty zazwyczaj mają na celu pokazać aktualną sytuację finansową klienta oraz przekazać pewne informacje na temat jego miejsca pracy, formy zatrudnienia oraz stażu w danej firmie. Lepiej być na to wszystko przygotowanym, aby nie musieć biegać od banku i z powrotem.

Podsumowanie

Kredyty hipoteczne PKO BP jako nieliczne spośród wszystkich kredytów są możliwe do wzięcia nawet w przypadku posiadania minimalnego wkładu własnego albo w przypadku, gdy tego wkładu własnego w ogóle się nie posiada. Dla wielu osób to właśnie ta ich własność będzie największą zaletą. Mnóstwo ludzi pragnie zaryzykować i wziąć kredyt np. na budowę domu, ale nie jest w stanie tego zrobić z powodu nieposiadania wkładu własnego. Warto więc wiedzieć, że istnieje opcja, która może go nie wymagać, a jest nią właśnie kredyt hipoteczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here